საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსთან ლელა ჯანაშვილთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის დროს მხარეებმა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურს შორის არსებული და სამომავლო თანამშრომლობის დეტალები განიხილეს.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა, მათ შორის, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობისა და ფიზიკურ პირთა პერსონალურ მონაცემთა დაცვა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთვის უმნიშვნელოვანეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. შესაბამისად, ფიზიკურ პირთა პერსონალური მონაცემების დამუშავების დროს სამინისტროში მკაცრად კონტროლდება პროცესის მოქმედ კანონმდებლობასთან შესაბამისობა – მონაცემები მუშავდება სამართლიანად და კანონიერად, მხოლოდ კონკრეტული, მკაფიოდ განსაზღვრული კანონიერი მიზნებისთვის, ხოლო მონაცემთა ბაზები დაცულია უკანონო წვდომისა და გამოყენებისგან. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სწორედ ამ მიმართულებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დეპარტამენტები და მის დაქვემდებარებაში არსებული ორგანიზაციები (სსიპ) მჭიდროდ თანამშრომლობენ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის წარმომადგენლებთან.