ფოთის ბიუჯეტში ცვლილება შევიდა, რომლის მიხედვითაც, საკრებულოს დადგენილებით განისაზღვრა მრავალშვილიანი ოჯახების დახმარება.
მუნიციპალიტეტის მკვიდრ და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა ოჯახებს, იმის გათვალისწინებით, რომ მრავალშვილიანის მშობლები (განქორწინების შემთხვევაში მშობელი) უნდა იყვნენ რეგისტრირებული ქალაქ ფოთის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, რომლებიც ზრდიან 3 და მეტ არასრულწლოვან მოზარდს (უფროსი შვილის 17 წლის ასაკის შესრულებამდე), უმცროს შვილზე მიზანშეწონილია დაენიშნოს ყოველთვიური მატერიალური დახმარება:
3-შვილიან ოჯახს – 50 ლარი;
4-შვილიან ოჯახს – 100 ლარი;
5-შვილიან ოჯახს – 190 ლარი;
6-შვილიან ოჯახს – 220 ლარი;
7-შვილიან ოჯახს – 300 ლარი;
8 და მეტ-შვილიან ოჯახს – 450 ლარი.
ქვეპროგრამის ბენეფიციარია დაახლოებით 300-მდე ოჯახი.
მატერიალური დახმარების მისაღებად მრავალშვილიანმა ოჯახმა უნდა წარადგინოს ქალაქ ფოთის მუნიციპალიტეტის მერიაში განცხადება, შესაბამისი დოკუმენტაციით:
1) მშობლების პირადობის მოწმობის ასლები;
2) იძულებით გადაადგილებული პირის სტატუსის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (ქალაქ ფოთის მუნიციპალიტეტში რეგისტრაციის მითითებით);
3) ბავშვების დაბადების მოწმობის ასლები;
4) საბანკო ანგარიშის ნომერი.
5) განქორწინების მოწმობა (არსებობის შემთხვევაში).
თანხა ყოველთვიურად განმცხადებელს დაერიცხება პირად საბანკო ანგარიშზე, შესაბამისი სამუშაო ჯგუფის გადაწყვეტილების და ქალაქ ფოთის მუნიციპალიტეტის მერის ბრძანების საფუძველზე. საბუთების განახლება მოხდება ყოველწლიურად.