ქართულ ენასა და ლიტერატურაში დღეს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგები გამოქვეყნდა - მინიმალური ქულა 15-ია, ხოლო მაქსიმალური - 60; ცნობილია ისიც, რომ ქართულში ყველაზე მაღალი - 60 ქულა კოდის საჯარო სკოლის მოსწავლემ, შოთიკო ხაჭაპურიძემ აიღო.
აბიტურიენტი etaloni.ge-ს ესაუბრება და იმასაც გვიმხელს, რომ სწავლის გაგრძელებას თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლა ISET-ში აპირებს.
„მაქსიმალურ ქულას რა თქმა უნდა არ ველოდი, მაგრამ მოლოდინი გარკვეულწილად მაინც მქონდა, რადგან მასალა მთლიანად შევისწავლე. ქართულ ენასა და ლიტერატურაში სირთულის მხრივ მაინც ძირითად ტექსტს, თხზულებას გამოვყოფდი, რადგან წინა წლებთან შედარებით ახალი ფორმატი იყო... ასე ვთქვათ, ახალ უნარებს მოითხოვდა და მეტი ძალისხმევა სჭირდებოდა. რედაქტირება კი შედარებით ადვილი იყო. საბოლოო ჯამში, საგამოცდო ტესტები,  წინა წლებს რომ შევადაროთ,  არც ძალიან რთული და არც ძალიან მარტივი. თითოეული ტესტი იმ უნარებზე გახლდათ მორგებული, რასაც მთელი წლის განმავლობაში აბიტურიენტები გამოვიმუშავებდით. სწავლის გაგრძელებას ISET-ში, ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლაში ვფიქრობ და ვნახოთ... ინგლისურსა და მათემატიკაშიც კარგ შედეგებს ველოდები, ფიქრობ, კარგად მიწერია“.
შეგახსენებთ, რომ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა 1 აგვისტოს 10 საათზე ქართულ ენასა და ლიტერატურასთან ერთად ოსური ენის ტესტების შედეგებიც გამოაქვეყნა.