პედაგოგთა პრემირების სისტემა, საომარი მოქმედებების მიუხედავად, უკრაინაში კვლავ მოქმედია, თუმცა როგორც ირკვევა, კანონით განსაზღვრულია 14 ძირითადი კრიტერიუმი, რის გამოც მასწავლებლები შესაძლოა ფულადი წახალისების გარეშე დარჩნენ და მათ შორის ერთ-ერთი მთავარი გახლავთ შრომითი დისციპლინის დარღვევა.
თუ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების თანამშრომელი დასაქმებიდან 1 წლის განმავლობაში დაარღვევს აკადემიური კეთილსინდისიერების ნორმას, არავითარ შემთვევაში არ მიიღებს წახალისებას.
გაეცანით იმ 14 ძირითად მიზეზს, რა დროსაც მასწავლებელი შესაძლოა პრემიის გარეშე დარჩეს:
გაცდენები, სამსახურში არაფხიზელ მდგომარეობაში გამოცხადება, დაგვიანება ან სამუშაო ადგილის დროზე ადრე მიტოვება, სამსახურებრივი მოვალეობის შეუსრულებლობა, დისციპლინის დარღვევა, ვადების დარღვევა, ადმინისტრაციული ან დისციპლინური სახდელი, არათანამედროვე მიდგომები საკუთარ პროფესიასა და მოსწავლეებთან, შრომითი ფინანსური დისციპლინის დარღვევა, აკადემიური მოსწრების დაბალი მაჩვენებელი, სამსახურებრივი ქონებისადმი გულგრილი დამოკიდებულება, სწავლა-სწავლების პროცესის დონის გაუარესება, ხელმძღვანელის მოთხოვნების შეუსრულებლობა.