შორეულ წარსულში, როდესაც ბერძენმა მწერალმა, სახელად ჰეროდოტემ, ბერძნული ტრადიციებისა და კულტურის, ომების აღწერა დაიწყო, ყველაზე ლამაზ ოცნებაშიც ვერ იფიქრებდა, რომ ახალ მეციერებას დაუდებდა საფუძველს და „ისტორიის მამად“ იწოდებოდა.
როგორც ერთერთ უძველეს და უმნიშვნელოვანეს დისციპლინას, ისტორიას სპეციფიკური მიდგომები და მეთოდები სჭირდება შესამეცნებლად.
გაიმარტივეთ და გაიხალისეთ ისტორიის შესწავლა Etaloni.ge - სთან ერთად:
ისტორიკოსები საგნის მარტივად ასათვისებლად შემდეგ მეთოდებს გვთავაზობენ:
ქრონოლოგიური მეთოდი - ისტორიული მოვლენები და ფაქტები თანმიმდევრულად ლაგდება, შორეული წარსულიდან თანამედროვეობისაკენ.
რეტროსპექტული მეთოდი - ისტორიული ფაქტების მოძიება- გამორკვევა, წარსულის სიღრმეებში მუდმივი და თანმიმდევრული წვდომით.
კონკრეტული ისტორიის მეთოდი - ყველა ფაქტისა და მოვლენის გააზრება- დამახსოვრება.
შედარების მეთოდი - სხვადასხვა დროსა და სივრცეში მომხდარი მოვლენების დაკავშირება ან დაპირისპირება, მსგავსი ფაქტების განსხვავებული რაკურსით დანახვა და აღქმა.
ტიპოლოგიის მეთოდი - ფაქტებისა და მოვლენების საერთო ნიშნით გაერთიანება.
ლოგიკური მეთოდი - შეისწავლის და აანალიზებს ფაქტებს მოვლენის ზენიტში ყოფნისას, რადგან ამ დროს საკითხის მრავალი თავისებურება იჩენს თავს.
ზემოთ ჩამოთვლილი მეთოდების გარდა, მეცნიერები ისტორიის სიღრმეებში ჩასაწვდომად სხვა, მონათესავე დისციპლინების ცოდნას იყენებენ. მოსწავლეებს კი, ზოგად მეთოდებთან ერთად, ისტორიის შესწავლის საკუთარი, ინდივიდუალური მიდგომების მოძიებას ურჩევენ.