ატესტატების გაცემა 20 ივნისიდან იწყება და ის, ვისაც სკოლა ახალი დამთავრებული აქვს, ზოგადი განათლების დამადასტურებელ დოკუმენტს განცხადების წარდგენიდან მე-10 სამუშაო დღეს უფასოდ მიიღებს, თუმცა ატესტატის აღება ყოველთვის უფასო არ არის.
თუ დოკუმენტს დაკარგავთ, დააზიანებთ ან სახელსა და გვარს შეიცვლით, ატეტატის განმეორებით აღება მოგიწევთ.
ზოგადი განათლების დამადასტურებელი სახელმწიფო დოკუმენტის დუბლიკატის გაცემის მომსახურეობის ვადა და საფასური შემდეგნაირად განისაზღვრება:
თუ დაინტერესებული პირი უფლებამოსილ ორგანოში წარადგენს შესაბამისი საგანმანათლებლო დაწესებულების ან არქივის მიერ გაცემული ცნობას, რომელშიც მითითებულია,  პირის საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვისა და საგანმანათლებლო პროგრამების დასრულების დამადასტურებელი შესაბამისი საგანმანათლებლო დაწესებულების დირექტორის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის სათაური, ნომრები და გამოცემის თარიღი, დოკუმენტის გაიცემა:
• განცხადების წარდგენის დღიდან ერთი თვის ვადაში გაცემისათვის მომსახურების საფასურია - 40 ლარი;
თუ განცხადების წარდგენის დროისთვის მოსწავლის მონაცემები დაცულია საინფორმაციო სისტემის მონაცემთა ელექტრონულ ბაზაში:
• განცხადების წარდგენის დღიდან მე-10 სამუშაო დღეს გაცემისათვის  მომსახურების საფასურია - 75 ლარი;
• განცხადების წარდგენის დღიდან მე-5 სამუშაო დღეს გაცემისათვის მომსახურების საფასურია - 95 ლარი;
• განცხადების წარდგენის დღიდან მე-3 სამუშაო დღეს გაცემისათვის მომსახურების საფასურია - 120 ლარი;
• განცხადების წარდგენის დღიდან ორი სამუშაო დღის ვადაში გაცემისათვის მომსახურების საფასურია - 130 ლარი.
რაც შეეხება საჭირო დოკუმენტებს, ატესტატის დუბლიკატის მისაღებად პირმა უნდა წარადგინოს:
• პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
• შესაბამისი საგანმანათლებლო დაწესებულების ან არქივის მიერ გაცემული ცნობა, რომელშიც მითითებული უნდა იყოს დაინტერესებული პირის საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულების დამადასტურებელი შესაბამისი საგანმანათლებლო დაწესებულების დირექტორის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის სათაური, ნომერი და გამოცემის თარიღი;
• გამოსაყენებლად უვარგისი ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა პირს განათლების დამადასტურებელი შესაბამისი დოკუმენტი დაკარგული აქვს;
• პირის მიერ სახელის ან/და გვარის გამოცვლის შემთხვევაში აღნიშნული ფაქტის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
• სათანადო წესით დამოწმებული მინდობილობა - თუ ზოგადი განათლების დამადატურებელი სახელმწიფო დოკუმენტის/ატეტატის მისაღებად მოთხოვნას წარადგენს დაინტერესებული პირის წარმომადგენელი;
• დაბადების მოწმობა - თუ ზოგადი განათლების დამადატურებელი სახელმწიფო დოკუმენტის/ატეტატის დუბლიკატის მისაღებად მოთხოვნას წარადგენს არასრულწლოვანი პირის კანონიერი წარმომადგენელი;
• საფასურის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი.