თბილისის N102 საჯარო სკოლაში სასკოლო პროექტის ფარგლებში, ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელმა თამარ ფაჯიშვილმა დედაენის დღის აღსანიშნავად კვირეული - დედა ენის დღე, განახორციელა.
კვირეულის სამიზნე ჯგუფი IX და XI კლასების მოსწავლეები იყვნენ.
პროექტის ფარგლებში მოსწავლეები გაეცნენ საბჭოთა კავშირის ხელისუფლების 1978 წლის გადაწყვეტილებას მოკავშირე რესპუბლიკებში ადგილობრივი ენისთვის სახელმწიფო ენის სტატუსის ჩამორთმევის შესახებ, საქართველოს მოსახლეობის რექციას და მთავრობის მიერ გადაწყვეტილების შეცვლას; ნახეს სატელევიზიო სიუჟეტი; მოისმინეს და წაიკითხეს კონსტანინე გამსახურდიას მიერ წაკითხული ლირიული ინტერმეცო, ნაწყვეტი რომანიდან „მთვარის მოტაცება“.
გარდა ამისა, მოსწავლეები კონსტანტინე გამსახურდიას შესახებ ნოდარ დუმბაძის წერილსაც გაეცნენ.
კვირეული სხვადასხვა საინტერესო აქტივობით იყო დატვირთული. მოსწავლეებმა იოანე ზოსიმეს შესახებაც ისაუბრეს და „ქებაი და დიდებაი ქართულისა ენისაი“ წაიკითხეს. დააკონსპექტეს და კლასს წარუდგინეს ზვიად გამსახურდიას წერილი - ქებაი და დიდებაი ქართულისა ენისაი. მოისმინეს ელენე მაჭავარიანის სატელევიზიო სიუჟეტი ქართული ანბანის განვითარების შესახებ.
სამივე საფეხურის მოსწავლეებმა მოიძიეს და კლასში წაიკითხეს ლექსები დედაენაზე.
კვირეული მართლაც, საინტერესო და ნაყოფიერი იყო, მოსწავლეებმა დასვეს შეკითხვები და ცოდნა კიდევ უფრო გაიმყარეს. ისინი აქტივობებში უდიდესი მონდომებითა და ინტერესით ჩაერთნენ.