შეძლებენ თუ არა სტატუსის ამაღლების გამოცდაზე გასვლას მასწავლებლობის მსურველები, რომლებმაც საგნის გამოცდა  წარმატებით ჩააბარეს?
30-01-2022
უფროს და წამყვან მასწავლებლებს პროფესიული უნარების გამოცდის  ჩაბარების შემდეგ კარიერული წინსვლის საშუალება მიეცემათ. გამოცდა წელს პირველად ჩატარდება და მასთან დაკავშირებით უკვე უამრავი კითხვა გაჩნდა.
მასწავლებლობის მსურველებს აინტერესებთ - მხოლოდ პედაგოგები დაიშვებიან გამოცდაზე თუ ისინიც, ვისაც საგნის კომპეტენცია დადასტურებული აქვთ, თუმცა სკოლაში ჯერ არ მუშაობენ? მათ ნაწილს პედაგოგის დიპლომი აქვს, ნაწილს კი უნივერსიტეტში მასწავლებლის მოსამზადებელი 60-კრედიტიანი პროგრამა აქვს გავლილი, შესაბამისად, უფროსის სტატუსისთვის ყველა მოთხოვნას აკმაყოფილებენ. ამ კითხვით etaloni.ge განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაუკავშირდა, სადაც განგვიცხადეს, რომ სტატუსის ამაღლების გამოცდაზე მხოლოდ სკოლაში დასაქმებული უფროსი და წამყვანი მასწავლებლები დაიშვებიან.
„საგნის გამოცდის ჩაბარება არ ნიშნავს მასწავლებელთა პროფესიული და კარიერული წინსვლის სქემით განსაზღვრული სტატუსის მიღებას, არც 60-კრედიტიანი პროგრამა და არც მასწავლებლის დიპლომი არ ანიჭებს უფროსის სტატუსს პირს იქამდე, სანამ სკოლაში არ დასაქმდება. უფროსის და წამყვანის სტატუსი მხოლოდ სქემაში ჩართულ, მოქმედ მასწავლებლებს აქვთ, შესაბამისად, კარიერული წინსვლისთვის პროფესიული უნარების გამოცდაზე გასვლის უფლება მხოლოდ მოქმედ მასწავლებლებს მიეცემათ, სხვას - არავის“, - განგვიმარტეს სამინისტროში.
შეგახსენებთ, რომ პროფესიული უნარების გამოცდა კარიერული წინსვლის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საფეხურია, საგამოცდო ტესტის ბარიერის გადალახვის შემდეგ კი პედაგოგები პრაქტიკულ ნაწილში შეფასდებიან.