„ამ რეჟიმით ვფიქრობ, შესაძლებელია სკოლების ფუნქციონირება“,- განაცხადა ალერგოლოგ-იმუნოლოგმა ბიძინა კულუმბეგოვა. მისი თქმით, არდადეგებამდე განათლების სამინისტრო პროცესს მეტ-ნაკლებად კარგად მართავდა და შემთხვევების დაფიქსირებისას შესაბამისად მოქმედებდა.
ბიძინა კულუმბეგოვმა ასევე იმ რისკებზეც ისაუბრა, რაც ბავშვებში ვირუსის გავრცელებას უკავშირდება და აღნიშნა, რომ მშობლებმა სკოლაში მინიმალური სიმპტომების მქონე ბავშვებიც კი არა უნდა გაუშვან.
„სამწუხაროდ, რისკი (ბავშვებში გავრცელების) არსებობს, რადგან აუცრელი პოპულაციის ნაწილია. ბუნებრივია, 12 წლამდე აცრას ვერ ვიყენებთ, იქ არის ყველაზე დიდი არეალი და გასაქანი სწრაფი, ელვისებური და ხანძრისებური გავრცელების მქონე პოტენციის ვირუსისთვის. ამიტომ, მინიმალური სიმპტომების მქონე ბავშვიც არ უნდა გაუშვას მშობელმა. ჩვენ ვიცით, ეს პრობლემები არსებობს, როცა მშობელს ბავშვის სახლში დატოვების პრობლემა აქვს, ამიტომ შევეცადოთ გავუფრთხილდეთ ერთმანეთის ჯანმრთელობას.
მეტ-ნაკლებად განათლების სამინისტრო ამას კარგად მართავდა არდადეგებამდე, წინა პერიოდში, ჩვენ ამას ვხედავდით, სადაც ფიქსირდებოდა, იქ იხურებოდა კონკრეტული ჯგუფები, თუ საჭირო იყო სკოლის გამოთიშვა ხდებოდა სასწავლო პროცესიდან, ამიტომ ამ რეჟიმით ვფიქრობ, შესაძლებელია სკოლების ფუნქციონირება“,- განაცხადა ბიძინა კულუმბეგოვმა.