12-დან 15 წლამდე მოზარდებისთვის კოვიდსაწინააღმდეგო ვაქცინაცია ქვეყანაში ნებადართულია; 1 დეკემბრიდან კი ე.წ. მწვანე პასპორტების სისტემა ამოქმედდება, რომლის მიხედვითაც აუცრელ მოქალაქეებს, ტესტის გარეშე გარკვეულ ობიექტებში აღარ შეუშვებენ. საინტერესო ისაა, დასჭირდებათ თუ არა მოსწავლეებსაც კოვიდპასპორტებში სკოლაში ან სხვა ლოკაციებზე? - ამ კითხვაზე შრომის ინსპექცია პასუხობს, რომ საბუთი 18 წელზე უფროსი ასაკის მოქალაქეებისთვისაა განკუთვნილი.
1 დეკემბრიდან მოქალაქეები „მწვანე პასპორტის“ პრინციპით შეძლებენ შესვლას: კვების ობიექტების, რესტორნების, კაფეების და ბარების ღია და დახურულ სივრცეებში, კინოთეატრებში, თეატრებში, ოპერაში, მუზეუმებში, საკონცერტო დარბაზებში, გასართობ ცენტრებში, სამორინეებსა და სათამაშო ბიზნესის ობიექტებზე, სპა-ცენტრებში, ფიტნეს-დარბაზებში, სასტუმროებში და ასევე სამთო კურორტების - საბაგირო გზებზე; აღნიშნული მოთხოვნა გავრცელდება ჩამოთვლილი ობიექტების სტუმრებზე.
საბავშვო-გასართობ ცენტრებში კი, „მწვანე პასპორტის“ მოთხოვნა იმოქმედებს მხოლოდ 18 წლის ასაკს ზემოთ მოქალაქეებისთვის. პირს მწვანე სტატუსი აქვს, თუ იგი ვაქცინირებულია სრულად, ჩატარებული აქვს 72-საათიანი ვალიდობის PCR-ტესტი ან 24-საათიანი ვალიდობის ანტიგენ-ტესტი, ან გადატანილი აქვს კორონავირუსი.