2022 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე გასულ აბიტურიენტებს მთელი რიგი სიახლე ელოდებათ. იმის გარდა, რომ ცვლილება შევიდა ქართულისა და გეოგრაფიის ტესტში, გაფართოვდა მესამე არჩევითი საგნების ჩამონათვალიც.
პირველადი მონაცემებით უნივერსიტეტებმა ზოგადი-უნარ ჩვევების გამოცდა არცერთ საგანმანთელბლო პროგრამის მესამე არჩევითი საგნის ჩამონათვალში არ შეიტანეს. ამ ფაქტმა კითვები გააჩინა მაგისტრატურაზე სწავლის გაგრძელების მსურველებში.
Etaloni.ge-ს აქტიურად წერენ, ხომ არ იგეგმება სამაგისტრო გამოცდის ფორმატის ცვლილებაც, რადგან ზოგადი უნარების გამოცდა უკვე აღარ ბარდება, საერთო სამაგისტრო გამოცდაზე გამოყენებული ტესტები კი სტრუქტურით მსგავსია?
როგორც გამოცდების ეროვნულ ცენტრში Etaloni.ge-ს განუცხადეს, საერთო სამაგისტრო გამოცდებში 2022 წელს ცვლილება არ იქნება და მაგისტრობის მსურველები ტესტებს ჩვეული ფორმით ჩააბარებენ.