„ჩვენი სკოლის შემთხვევაში შაბათის სასწავლო დღედ გამოცხადების აუცილებლობა არ არის“- თლუღის საჯარო სკოლის დირექტორი მარინა გოცირიძე
როგორ მიმდინარეობს სასწავლო პროცესი, რას ფიქრობს კომპლექსურ დავალებებთან და სწავლების ამ ფორმატთან დაკავშირებით, როგორია ვაქცინირებულ პედაგოგთა რაოდენობა, ამ და სხვა საკითხებთან დაკავშირებით Etaloni.ge-სთან ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ თლუღის საჯარო სკოლის დირექტორი მარინა გოცირიძე საუბრობს.
- ჩვენს სკოლაში სასწავლო პროცესი ამ ეტაპზე  მიმდინარეობს დასწრებული ფორმით. არსებული ეპიდვითარების გათვალისწინებით მშობელთა და მოსწავლეთა განწყობას თან ახლავს სიფრთხილით შეზავებული პასუხისმგებლობის განცდა, რეგულაციების გათვალისწინებით გამოწვეული გარკვეული შეზღუდულობის ფონზე მოტივაციის შენარჩუნებისთვის გარკვეული ძალისხმევა, როგორც მშობლების ასევე მოსწავლეების მხრიდან.
- სიახლე - „კომპლექსური დავალებები“, სასკოლო ცხოვრებაში გარკვეული მსჯელობის და მითქმა-მოთქმის საგანი გახდა; თუმცა, ამ საკითხს ჩვენი სკოლის მასწავლებელთა უმრავლესობა გაგებით მოეკიდა. არც მშობლებს გამოუხატავთ უარყოფითი დამოკიდებულება ამ საკითხისადმი. რაც შეეხება იმას, თუ რამდენად მოსაწონია დავალებების ეს ფორმატი ამაზე მსჯელობა უფრო მიზანშეწონილი იქნება დაკვირვების, მიღწეული შედეგების განხილვისა და გაანალიზების შემდეგ.
- პანდემიიდან გამომდინარე, სკოლაში ღონისძიებები გარკვეული შეზღუდვებით ტარდება, თუმცა განსაკუთრებულ დღე – ზეიმებს აუცილებლად მოკრძალებულად, მაგრამ მოსწავლეებისთვის მაინც სახალისოდ აღვნიშნავთ.
- როგორც მშობლები აღნიშნავენ, არსებული სიტუაციის და მისგან გამომდინარე გაცდენებისა თუ სწავლების ფორმატის გათვალისწინებით მოსწავლეებს ხშირად ექმნებათ სასწავლო პროგრამის ათვისების სირთულე. რამდენად ემხრობით (ან აპირებთ) მსგავს შემთხვევებში სასწავლო დღედ გამოყენებული იქნას შაბათი დღე?
- ჩვენი სკოლის შემთხვევაში შაბათი დღის სასწავლო დღედ გამოცხადების აუცილებლობა არ არის, რადგან სკოლა მცირეკონტიგენტიანია; ყველა მოსწავლესთან ვახერხებთ შედეგიან მუშაობას, როგორც დისტანციური, ასევე დასწრებული ფორმით. ამ საკითხში დიდი წვლილი აქვთ მშობლებსაც, იმ კუთხით, რომ მოსწავლეები უზრუნველყოფილნი არიან ინტერნეტით, ციფრული ტექნოლოგიებით და ყველა იმ რესურსით რაც სწავლისთვის აუცილებელია.
- ჩვენს სკოლაში მასწავლებელთა 14%–ია ვაქცინირებული, ხოლო მშობლების ვაქცინაციის მაჩვენებელია 16%. ეს მაჩვენებელი საკმაოდ დაბალია. ვიმედოვნებ ახლო მომავალში ეს პროცენტული მაჩვენებლები მნიშვნელოვნად გაიზრდება.