ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტთა საინიციატივო ჯგუფმა სოციალური კამპანია სახელწოდებით #გადაარჩიე წამოიწყო, რომელის მიზანი ნარჩენების მართვასთან დაკავშირებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაა.
აღნიშნული კამპანიის ფარგლებში ა(ა)იპ ლაიფისა და თავისუფალი ოლიმპიადის მხარდაჭერით განხორციელდა რამდენიმე აქტივობა, რომელიც მიზნად ისახავდა კამპანიის შესახებ საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდებასა და აღნიშნული თემის მნიშვნელობის კიდევ ერთხელ ხაზგასმას.
„მნიშვნელოვანია ის, რომ კოდექსის განსახორციელებლად და საერთაშორისო ვალდებულებების შესასრულებლად აუცილებელია ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა. აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ საქართველოს რატიფიცირებული აქვს ნარჩენების მართვასთან დაკავშირებული საერთაშორისო კონვენციები, რომელიც საჭიროებს აღნიშნული კონვენციების მოთხოვნების ეროვნულ კანონმდებლობაში ასახვასა და ეტაპობრივად მის განხორციელებას,“- აღნიშნავენ საინიციატივო ჯგუფის წევრები.
შეგახსენებთ, რომ 2016 წლის 1 აპრილის საქართველოს მთავრობის დადგენილებით №160 შემუშავდა და დამტკიცდა ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნული სტრატეგია და 2016-2020 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმა, რომელიც ეფუძნება ევროკავშირის ნარჩენების მართვის სფეროში არსებულ დირექტივებსა და რეგულაციებს.