უკვე მესამე სასწავლო წელია, მოსწავლეებს გაკვეთილები დისტანციურადაც უტარდებათ. პანდემიამ სასკოლო ცხოვრებაში ქაოსი შეიტანა. მიუხედავად პრობლემებისა, ბევრი ისეთი ცვლილება მოხდა საგანმანათლებლო სივრცეში, რომ კრიზისმა მასწავლებლებიცა და მოსწავლეებიც აიძულა, ტექნოლოგიურად განვითარებულიყვნენ.
განათლების სისტემა დისტანციურ სწავლებას მოერგო, კანონში ცვლილებები შევიდა, გაიწერა ონლაინ საგაკვეთილო პროცესის დაგეგმვის წესი, გაკვეთილების ხანგრძლივობა და ა.შ.
დისტანციურ სწავლებას ერთ-ერთი დადებითი მხარე აქვს, სკოლაში ყოველდღიურად სიარული არაა საჭირო, სადაც გსურს იქ შეგიძლიათ გაემგზავროთ, დაისვენოთ და სასწავლო პროცესშიც ჩაერთოთ. მითუმეტეს, პანდემიის დროს თუ ქალაქისგან მოშორება და მშვიდად ყოფნა გინდათ, ონლაინ გაკვეთილები ხელს შეგიწყობთ, საქმესთან ერთად დაისვენოთ. ეს რაც შეეხება საქართველოს ფარგლებში მოგზაურობას, მაგრამ საინტერესოა, როგორ უნდა მოიქცეთ, თუ ქვეყნის დატოვება გიწევთ?
აქვს თუ არა უფლება მასწავლებელს, რომ გაემგზავროს საზღვარგარეთ და ონლაინ გაკვეთილები სხვა ქვეყნიდან ჩაატაროს?
თითქოს ხელისშემშლელი არაფერი უნდა იყოს, დისტანციური გაკვეთილების ჩასატარებლად ხომ მთავარი ტექნიკური საშუალებაა?!
როგორც etaloni.ge-მ გაარკვია პედაგოგს არ აქვს უფლება, საზღვარგარეთ გაემგზავროს და სასწავლო პროცესში მაინც ჩართული იყოს. იმ შემთხვევაში, თუ მასწავლებელს ქვეყნის დატოვება უწევს, სავალდებულოა, რომ მან შვებულება გააფორმოს. მასწავლებელს საზღვრის დატოვების შემდეგ ონლაინ გაკვეთილების ჩატარების უფლება არ მიეცემა.