მასწავლებლების ანაზღაურება აკადემიური ხარისხების მიხედვით - რამდენი იქნება თქვენი ხელფასი ბაკალავრის, მაგისტრის ან დოქტორის დიპლომის ფლობისას
19-09-2021
მასწავლებლების ანაზღაურება აკადემიური ხარისხების მიხედვით განსხვავებულია. მაგალითად, თუ პირს დოქტორის ხარისხი აქვს, ამავე სპეციალობით სკოლაში დასაქმების შემთხვევაში პირდაპირ უფროსის სტატუსი მიენიჭება. მისთვის დასაქმებამდე ერთადერთი მოთხოვნა საგნის კომპეტენციის დადასტურება იქნება. ამ პრივილეგიით მხოლოდ დოქტორის ხარისხის მქონე მასწავლებლები სარგებლობენ, მაგრამ რა ხდება მაშინ თუ მასწავლებლობის მსურველს მაგისტრის აკადემიური ხარისხი აქვს? არის თუ არა განსხვავებული პედაგოგთა ანაზღაურება აკადემიური ხარისხის მიხედვით?
მაგისტრის ხარისხის მქონე მასწავლებლობის მსურველმა სკოლაში დასაქმების მიზნით უნდა ჩააბაროს მასწავლებლის საკვალიფიკაციო გამოცდა იმ საგანში, რომლის სწავლებასაც გეგმავს და იმ შემთხვევაში, თუ დიპლომში პედაგოგი არ უწერია, გამოცდის ჩაბარების შემდეგ უნდა გაიაროს მასწავლებლის მომზადების ერთწლიანი საგანმანათლებლო პროგრამა. სკოლაში დასაქმების შემდეგ კი ის აკადემიური ხარისხის დანამატით ისარგებლებს.
რამდენია მასწავლებლის სახელფასო დანამატი აკადემიური ხარისხის მიხედვით?
ბაკალავრის ხარისხის მქონე მასწავლებელი, რომლის სამუშაო გამოცდილებაც 6 წელზე ნაკლებია, სრულად დატვირთვის შემთხვევაში მიიღებს 477.90 ლარს (სტატუსის დანამატის გარეშე)
მაგისტრის ხარისხის მქონე - 524, 48 ლარს (სტატუსის დანამატის გარეშე)
დოქტორის ხარისხის მქონე კი - 571,05 ლარს (სტატუსის დანამატის გარეშე)
თუ სამუშაო გამოცდილება 6 წელზე მეტია, მაგრამ 11 წელზე ნაკლები, აკადემიური ხარისხის მიხედვით ანაზღაურება ასეთი იქნება: