თერჯოლის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნახშირღელის საჯარო სკოლაში დედამიწის დღე საზეიმოდ აღნიშნეს. მოსწავლეებმა შექმნეს თემატური ნახატები და პოსტერები, ისაუბრეს დედამიწაზე ზრუნვის მნიშვნელობასა და ჯანსაღი გარემოს შენარჩუნების აუცილებლობაზე.
მათ სკოლის ეზო და მიმდებარე ტერიტორია დაასუფთავეს. დასუფთავების აქციაში მოსწავლეები დიდი სიხარულით ჩაერთვნენ. ამ აქტივობით მათ გარემომცველი სამყაროს მიმართ განსაკუთრებული სიყვარული გამოხატეს.
22 აპრილი დედამიწის საერთაშორისო დღეა. ის მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური გარემოსდაცვითი ღონისძიებაა, რომლშიც ყოველ წელს მსოფლიოს 192 ქვეყნის სხვადასხვა ორგანიზაცია და მილიონობით მოხალისე მონაწილეობს.
1970 წელს სანტა ბარბარას საბადოდან ნავთობის დაღვრას შედეგად ოკეანის დაბინძურება და წყლის ბინადართა განადგურება მოჰყვა. ამერიკელი გარემოსდამცველი სენატორის, გეილორდ ნელსონის მოწოდებას, დაეცვათ დედამიწა, 20 მილიონი ადამიანი შეურთდა. მას შემდეგ, დედამიწის დღე ყოველწლიურად 22 აპრილს აღინიშნება.
საქართველო „დედამიწის დღეს“ 1990 წლიდან სხვადასხვა გარემოსდაცვით ღონისძიებით აღნიშნავს.