„სკოლა არის ადგილი, რომელმაც ათწლეულების მანძილზე უკვდავი საქმე უნდა გაუკეთოს ქვეყანას“ - შავსაყდრის საჯარო სკოლის დირექტორი მანანა ხუციშვილი
14-04-2021
რა არის წარმატებისთვის აუცილებელი, რა სჭირდება მომავალ თაობას, რას ახსენებს ხშირად საკუთარ თავს - ამ და სხვა საკითხებზე etaloni.ge თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის შავსაყდრის საჯარო სკოლის დირექტორის მანანა ხუციშვილის ბლიც-ინტერვიუს გთავაზობთ:
- სკოლა არის ადგილი...
- სადაც ქვეყნის მომავლის თესლი ითესება. ადგილი, სადაც პედაგოგის ღვაწლი ფასდება. ადგილი, რომელმაც ათწლეულების მანძილზე უკვდავი საქმე უნდა გაუკეთოს ქვეყანას.
- სიამოვნებას, თავდაჯერებას, მყარად დგომას. ცოდნა ერთდროულად ტვირთიც არის და სიმსუბუქეც.
- კარგი გზამკვლევი, კვალიფიციური, ინოვაციებით აღჭურვილი, წინაპართა გამოცდილებაზე დაშენებული, პედაგოგების სახით, რომლებიც თავდაჯერებას და მუდმივი განვითარების უნარს ჩაუნერგავენ მათ.
- არ მიოცნებია რაიმე სახით სათავეში ყოფნაზე, რამეთუ ვთვლი, რომ ნებისმიერი პოზიციიდან ქვეყანას, მომავალ თაობას, თავდადებით, მთელი გულით, სიწრფელითა და მაღალზნეობრივი პრინციპებით შეგიძლია, ემსახურო.
- ვაკეთო უფრო მეტი უკეთესი თაობების აღსაზრდელად. მთელი ცოდნა და გამოცდილება გამოვიყენო იმისათვის, რომ სამშობლოს მყარი საფუძველი ღირსეულმა, განათლებულმა ახალგაზრდებმა აშენონ.
- რომ ადამიანის წმინდათაწმინდა მოვალეობაა სამშობლოს სიყვარული, ღმერთთან ერთად ცხოვრება, ადამიანის სიყვარული, უანგარო სიკეთის კეთება.
- დაუზარელი შრომა, მუდმივად განვითარება და სწავლა, შემდგომ კი მისი გაზიარება სხვებისთვის. მიზნამდე მისასვლელად არ უნდა გაჩერდე, არ უნდა დაიღალო. არც წაიბორძიკო.