რას ეტყოდა და როგორ ამხნევებს თავის კოლეგებს, როგორ აფასებს ელექტრონული ჟურნალის წარმოების სავალდებულო დანერგვას - აღნიშნულ საკითხზე etaloni.ge ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ კოხის საჯარო სკოლის დირექტორის - ნინო შამილიშვილის ბლიც-ინტერვიუს გთავაზობთ:
- რამდენად მნიშვნელოვნად მიგაჩნიათ სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესში საზოგადოების ჩართულობა და რამდენად უნდა იყოს გათვალისწინებული საზოგადოების აზრი საექსპერტო კომისიების მიერ ?
- მშობელთა უმრავლესობას შეხება არ აქვთ სახლმძღვანელოებთან და არ არიან კომპეტენტურები აღნიშნულ საკითხში. კომპეტენტური პირები, სასკოლო საზოეგადოება, პედაგოგები უნდა იყვნენ ჩართულნი ამ პროცესში მხოლოდ.
- როგორ შეაფასებდით ელექტრონული ჟურნალის წარმოების სავალდებულო დანერგვას ? რამდენად მარტივად ახერხებენ მასში მასწავლებლები მუშაობას და რამდენად ხშირად საჭიროებენ დახმარებას აღნიშნულ პროცესში.
- ძალიან  კარგია, შესამოწმებლადაც, ნაკლებ დროს ვხარჯავთ რა თქმა უნდა, გადასწორებას არ აქვს ადგილი. ნაკლები შანსია შეცდომების დაშვების და თუ კი იქნება ერთი კვირის განმავლობაში შეუძლიათ რომ გამოასწორონ. ჩემი პედაგოგები აღარ საჭიროებენ დახმარებას.
- რას ეტყოდით და როგორ გაამხნევებდით კოლეგა დირექტორებს, ვისაც ამ რთულ ეპიდპირობებში გიწევთ სკოლის მართვა და მუდმივი ზრუნვა ონლაინ თუ დასწრებითი გამართული სასწავლო პროცესის უზრუნველსაყოფად ?
- როგორც ხელმძღვანელი პოზიციიდან ყველაფრისათვის მზად უნდა ვიყოთ, ყველა რეკომენდაციები, გაიდლაინები, წესები ზედმიწევნით შევასრულოთ და დაუძლეველი არაფერი იქნება. ყველაფერი მშვიდობიანად ჩაივლის.
- როგორ აფასებთ ინიციატივას ეროვნულ გამოცდებთან დაკავშირებით, რომ შესაძლოა უნივერსიტეტში ჩარიცხვისას ეროვნული გამოცდების ქულასთან ერთად, გათვალისწინებული იყოს: სკოლის საშუალო ნიშანი, რეკომენდაციები მასწავლებლებისგან თუ კლასგარეშე მუშაობა ?
- არამგონია ეს შეფასებები იყოს ობიექტური, მიკერძოებას შეიძლება ქონდეს ადგილი და ზოგადად ვთვლი, რომ სკოლაშიც უნდა იყოს გამოცდები და უნივერსიტეტებშიც. აბიტურიენტებს ვურჩევდი სწავლას, გაითვალისწინონ დღევანდელი პირობებიდან გამომდინარე თავიანთი შესაძლებლობები და სურვილები. გათვალონ როგორ და რას გამოიყენებენ მომვალ ცხოვრებაში.