2020-2021 სასწავლო წელს სკოლებში ელექტრონული ჟურნალები დაინერგა. მართალია, ამაზე საუბარი ადრეც იყო, მაგრამ პანდემიამ და დისტანციურმა სწავლებამ მოვლენები დააჩქარა. ახლა იმის განხილვას არ დავიწყებთ, რა პრობლემების წინაშე აღმოჩნდნენ პედაგოგები. მაგრამ ფაქტი ერთია - სიახლემ ბევრი კითხვისნიშანი და გაუკრვევლობა გააჩინა: ხან ადრე იხურებოდა ელექტრონული ჟურნალი, ხან საერთოდ არ აღიქვამდა შეფასებას, ხან კი შეტანილი ცვლილებები უკვალოდ ქრებოდა... თუმცა სკოლებში მოსწავლეთა შეფასების პრობლემა არ შექმნილა, რადგან, პარალელურად, იყო მატერიალური ჟურნალიც, რომელსაც უპირატესობა ენიჭებოდა, ეს ყველაფერი კი, როგორც აღმოჩნდა, უბრალოდ გენერალური რეპეტიცია იყო მომდევნო სასწავლო წლისთვის.
„საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში მოსწავლეთა გაკვეთილზე დასწრების აღრიცხვის ჟურნალის ფორმის დამტკიცების შესახებ“  ბრძანებაში აღნიშნულია, რომ მომავალი წლიდან მატერიალური ჟურნალი აღარ იარსებებს და მას სრულად ჩაანაცვლებს ელექტრონული ვარიანტი:
„2021-2022 სასწავლო წლიდან საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში ელექტრონული ჟურნალის წარმოება გახდეს სავალდებულო და გაუქმებულ იქნეს ჟურნალების წარმოება“.