მას შემდეგ, რაც მთელი საქართველოს მასშტაბით, სწავლა საკლასო ოთახებში განახლდა, გაირკვა, რომ დიდი ქალაქების მოსწავლეთა მშობლებს, აქვთ დისტანციური სწავლების არჩევის უფლება - ვისაც სურს, შვილი სახლში შეუძლია დატოვოს და მას, ონლაინ-გაკვეთილები ჩაუტარდება. გადაწყვეტილების შეცვლა კი ყოველ ოთხშაბათს არის შესაძლებელი - ანუ როცა მოისურვებდნენ, ბავშვს სკოლაში დააბრუნებდნენ.
საქმე ისაა, რომ 2020-2021 სასწავლო წლის პირველ სემესტრში, როდესაც დაბალი კლასის მოსწავლეები სკოლაში დადიოდნენ, ეს უფლება მშობლებს მაშინაც ჰქონდათ, თუმცა რაოდენობა შეზღუდული იყო და გადაწყვეტილების შეცვლა მხოლოდ სამჯერ შეეძლოთ.
Etaloni.ge დაინტერესდა, მეორე სემესტრშიც არსებობს თუ არა ეს შეზღუდვა და არის თუ არა ლიმიტირებული დისტანციური სწავლების არჩევანი?
კითხვით, განათლების სამინისტროს დავუკავშირდით, სადაც გვითხრეს, რომ ამ შემთხვევაში რაოდენობა შეზღუდული არ არის და მშობელს იმდენჯერ შეეძლება დისტანციური სწავლების არჩევა, რამდენჯერაც მოისურვებს, ოღონდ რაოდენობა თვეში ოთხს მაინც არ აჭარბებს, რადგან ამის საშუალება, როგორც უკვე მოგახსენეთ, მხოლოდ ოთხშაბათობით აქვთ.