დიდ ბრიტანეთში გადაწყვიტეს, რომ დისტანციური ტექნოლოგიები ძიძებისთვის ხელისშემშლელი არ უნდა იყოს და მათ ბავშვების მოვლა პლატფორმა - Zoom-ის საშუალებით შეუძლიათ. ამის შესახებ BBC წერს
სერვისის - Childcare.co.uk დამფუძნებელს რიჩარდ კონვეის მოუვიდა იდეა, რომ კორონავირუსის პანდემიის დროს ვირტუალური ძიძა დისტანციურად მომუშავე მშობლებისთვის შესანიშნავი გამოსავალი იქნებოდა. მისი თქმით, თავდაპირველად მის იდეას ყველამ სკეპტიკურად შეხედა.
დღეს მის საიტზე 4 000-ზე მეტი ვირტუალური ძიძაა ხელმისაწვდომი. 50 000-ზე მეტმა მშობელმა კი მომსახურება გამოიწერა. სერვისის თანამშრომლები თითოეულ პრეტენდენტს ამოწმებენ ნასამართლეობაზე, მშობლებსაც შეუძლიათ დამოუკიდებლად შეამოწმონ პოტენციური ძიძები.
„ბევრი ფიქრობდა, რომ ეს გიჟური იდეაა და რომ ის ბავშვის სახლში მარტო დატოვებას ნიშნავდა. ნაცვლად ამისა მომსახურება გულისხმობს, რომ დედას და მამას შესაძლებლობა ეძლევათ სახლში სამუშაო შეასრულონ, მაშინ როდესაც მათ შვილით, კომპიუტერული ეკრანის მიღმა ვიღაც სხვა არის დაკავებული. ბავშვი 2 წელზე უმცროსი არ უნდა იყოს, რომ მშობლებმა ამ მომსახურებით სარგებლობა შეძლონ“, - ამბობს კონვეი.