1-ლი დეკემბრიდან გარე დაკვირვება მხოლოდ დისტანციური ფორმატით ჩატარდება - რა მოხდება თუ მასწავლებლები ონლაინ რეჟიმზე უარს იტყვიან?
28-11-2020
ქვეყანაში არსებული ეპიდემიური სიტუაციიდან გამომდინარე, უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, 28 ნოემბრიდან - 31 იანვრის ჩათვლით, ქვეყნის მასშტაბით იზღუდება მგზავრების რეგულარული საქალაქთაშორისო გადაყვანა, შეჩერებულია მუნიციპალური ტრანსპორტის გადაადგილება და ყველა სახის კონფერენციის, ტრენინგის, კულტურული, გასართობი ღონისძიებების ჩატარება დასაშვებია მხოლოდ ონლაინ ფორმატით.
აქედან გამომდინარე, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის გადაწყვეტილებით, 2020 წლის 1-ლი დეკემბრიდან გარე დაკვირვება მხოლოდ დისტანციური ფორმატით განხორციელდება.
გარე დაკვირვების პროცესი გულისხმობს გარე დამკვირვებლების ვიზიტს კონკრეტულ სკოლაში, რაც საფრთხის შემცვლელი შეიძლება იყოს არა მარტო გარე დამკვირვებლისთვის, არამედ კონკრეტული სკოლისთვის, სასკოლო საზოგადოებისთვის და მთლიანი თემისთვის.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, იმ მასწავლებლებს, რომლებიც უარს იტყვიან დისტანციური ფორმატით გარე დაკვირვების გავლაზე, საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 27 ნოემბრის N714 დადგენილების შესაბამისად, გარე დაკვირვების გავლის საშუალება მიეცემათ 2020-2021 წლის მეორე სემესტრში.