მშობლებს შეუძლიათ აღარ ინერვიულონ, იმის გამო რომ სმარტფონთან გატარებული დრო ნეგატიურ გავლენას მოახდენს შვილებთან ურთიერთობაზე. ასეთ დასკვნამდე გრიფიტის უნივერსიტეტის მეცნიერები 3 659 მშობელზე დაკვირვების შემდეგ მივიდნენ. კვლევის შედეგები სამეცნიერო გამოცემაში - Journal of Child Psychology and Psychiatry გამოქვეყნდა.
აღნიშნული კვლევა, ჩვენს, მაღალტექნოლოგიურ ეპოქაში ძალიან აქტუალურია, როდესაც ბევრი ექსპერტი მშობლებსა და შვილებს შორის ტრადიციულ კავშირში მოწყობილობების ჩარევის პრობლემაზე მიუთითებს.
აღმოჩნდა, რომ იმ ოჯახებში, სადაც ოჯახთან გასატარებელ დროს თავს არ არიდებდნენ და ხშირად იყენებდნენ სმარტფონებს, ბავშვების აღზრდა იყო უფრო ხარისხიანი და სრული. მკვლევარები ვარაუდობენ, რომ სმარტფონები ოჯახურ ცხოვრებაში სხვადასხვა ფუნქციას ასრულებენ და თუ მათი გამოყენება არ ახდენს მძიმე ნეგატიურ გავლენას ოჯახის შიდა ურთიერთობებზე, მაშინ მათ შეუძლიათ ბავშვის ცხოვრებაში პოზიტიური როლი შეასრულონ.
სმარტფონების დახმარებით მშობლებს შეუძლიათ სწრაფად მოძებნონ სასარგებლო რჩევები ბავშვების აღზრდის საკითხში, თამაშის იდეები, მოიძიონ განმავითარებელი პროგრამები და დაგეგმონ მოგზაურობა, გამოიყენონ ისინი როგორც ფოტოაპარატი ოჯახური არქივებისთვის და პირველადი დახმარების სახელმძღვანელო. საერთო ჯამში, სმარტფონების სწორი გამოყენება არა მხოლოდ არ ახდენდა ნეგატიურ გავლენას ოჯახურ კეთილდღეობაზე, არამედ ბავშვებსა და მშობლებს შორის კავშირის განმტკიცებას უწყობდა ხელს.