სკოლებში სწავლისა და ბაღებში სააღმზრდელო პროცესის განახლებაზე ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე საუბრობს - როდის მიიღებენ სკოლები რეკომენდაციებს?
19-07-2020
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ თამარ გაბუნიამ სკოლებში სწავლისა და საბავშო ბაღებში სააღმზრდელო პროცესის განახლების შესახებ ისაუბრა.
გაბუნიას განცხადებით, სასწავლო პროცესი, სავარაუდოდ, შერეული სწავლების მოდელით განახლდება, რომელიც, როგორც უშუალოდ სკოლაში სიარულს, ასევე ონლაინ-სწავლებას მოიცავს. ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ ჟურნალისტებთან განაცხადა, რომ უახლოეს პერიოდში გამოქვეყნდება რეკომენდაციები, რომელიც სკოლებმა უნდა დაიცვან.
„დღევანდელი ეპიდემიოლოგიური სიტუაციიდან გამომდინარე, იმის საფუძველი, რომ სწავლის დაწყებისთვის მოსალოდნელ რისკებზე ვიფიქროთ, არ არსებობს, თუმცა მომზადება მიდის, რათა სასკოლო გარემო იყოს მაქსიმალურად ეპიდემიოლოგიურად უსაფრთხო. რეკომენდაციები დასრულდება ამ დღეებში და გამოქვეყნდება სკოლებთან დაკავშირებით. ერთი მნიშვნელოვანი მოდელი, რომელზეც ჩვენ ვფიქრობთ და გლობალურად აღიარებულია, იქნება შერეული მოდელი, რომელიც, გარკვეულწილად, ონლაინ სწავლებასა და საკლასო სწავლებას ითვალისწინებს. ამდენად, ამ ორი მეთოდის ბალანსირებული გამოყენებით, ვფიქრობ, შესაძლებელი იქნება სასკოლო პროცესის უსაფრთხოდ დაწყება და შემდეგ გაგრძელება.
ძირითადი პრინციპია - სადაც შესაძლებელია, მაქსიმალურად გამოვიყენოთ ონლაინ-კლასები, არის გარკვეული უნარ- ჩვევა, რომლის განვითარებაც ონლაინ-სწავლებით შეუძლებელია და ამას სჭირდება საკლასო პრაქტიკული სავარჯიშოები, მაგრამ სადაც შესაძლებელია ონლაინ-მეთოდის გამოყენება, უნდა იქნეს გამოყენებული, ეს არის ზოგადი რეკომენდაცია“, - განაცხადა გაბუნიამ.
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის თქმით, ბაღებთან დაკავშირებით, ისევე, როგორც სკოლების შემთხვევაში, არსებული ეპიდემიოლოგიური სიტუაციიდან გამომდინარე, სწავლის დაწყებისთვის მოსალოდნელ რისკზე ფიქრის საფუძველი არ არსებობს.
„როცა ჩვენ ვსაუბრობთ საგანმანათლებლო დაწესებულებების გახსნაზე, აქ ბაღებიც მოიაზრება. როცა დაიწყება სწავლა, ბაღებთან დაკავშირებითაც ზოგადი რეკომენდაციები არის იგივე. აქ რა თქმა უნდა, ონლაინ-მექანიზმს ვერ გამოვიყენებთ, მაგრამ მაქსიმალური სიფრთხილე გვმართებს იქ, სადაც იქნება ბაღი განთავსებული. ამდენად, აქაც არის ის მექანიზმები, რაც ვიცით რომ მუშაობს, ანუ ინფექციის კონტროლის ზოგადი წესები", - განაცხადა გაბუნიამ.