ლიტერატურული კონკურსში, „წერო“, მონაწილეობის მიღების მსურველმა Lit.ge-ზე, კონკურსის გვერდზე უნდა განათავსოს 5-10 გვერდის მოცულობის ნებისმიერი თემატიკის და ჟანრის დასრულებული პროზაული ნაწარმოები. კონკურსანტმა ნაწარმოებს უნდა დაურთოს მცირე ანოტაცია. საკონკურსო ნაწარმოები არ უნდა იყოს გამოქვეყნებული ბეჭდვით გამოცემებში ან ინტერნეტ-სივრცეში.
საკონკურსო ნაწარმოებებს კონკურსის პირველ ეტაპზე შეაფასებს კონკურსის ჟიური, ხოლო მეორე ეტაპზე ჟიურის მიერ შერჩეულ ნაწარმოებებს შორის გამარჯვებულები გამოვლინდება მკითხველთა შეფასებების საფუძველზე.
ნაწარმოებების გამოქვეყნების ვადაა 24 ნოემბრის ჩათვლით. მეორე ეტაპზე გადასულ ნაწარმოებებს ჟიური გამოავლენს 28 ნოემბერს. მკითხველებს ნაწარმოებების შეფასება შეეძლებათ 14 დეკემბრის ჩათვლით. გამარჯვებული ნაწარმოებები დასახელდება 15 დეკემბერს, დაჯილდოების ცერემონიალზე – საქართველოს მწერალთა სახლში.
ასევე, ჟიური დააჯილდოებს თავის რჩეულ ნაწარმოებს.
დასაჩუქრდებიან ყველაზე აქტიური მკითხველებიც (ნაწარმოებების შესახებ კომენტარების მიხედვით).