ქობულეთის მუნიციპალიტეტის დაგვას საჯარო სკოლის მე-8ა კლასის მოსწავლე თიკო რომანაძე ჩანახატს გვიზიარებს.
დედამიწაზე გაჩენილი საფრთხე
რა მოხდა ამ სამი თვის განმავლობაში, რა განიცადა დედამიწამ?
ჩვენი გადმოსახედიდან დედამიწა არის ერთ-ერთი ულამაზესი პლანეტა, რომელმაც აუარებელი საფრთხე გამოიარა, ერთ-ერთი კორონავირუსია, რასაც მილიონობით ადამიანი ემსხვერპლა. გაჩენილი საფრთხისაგან დედამიწის ქვეყნები არის ძალიან რთულ მდგომარეობაში. დედა შვილს კარგავს, ოჯახი- წევრს, ხოლო ადამიანი კი- სიცოცხლეს. ადამიანი ხვდება, თუ როგორ საფრთხეშია მისი სიცოცხლე და როგორ შეიძლება ავნოს ამან მის გარშემო მყოფთ. ჩვენ ამ საფრთხეს ვერ დავამარცხებთ მანამ, სანამ არ შევიგნებთ თუ როგორ ძლიერ აწვება ადამის სიცოცხლეს სენი. შეიძლება ამ საფრთხეში ისე უცებ აღმოჩნდე, უკან მოხედვა ვერ მოასწრო, რომ აწონ-დაწონო განვლილი ცხოვრება. ადამიანებს აქვთ უნარი იმისა, რომ იზრუნონ და გაუფრთხილდნენ სხვის ჯანმრთელობას, დაეხმარონ იმ პიროვნებებს, რომლებიც ამ უზარმაზარი საფრთხის ქვეშ იმყოფებიან. როგორ? ამაზეა საუბარი ყოველდღე, გვესმის გაფრთხილებები, რჩევა-დარიგებები. ვისწავლოთ ცხოვრების მართვა ისე, რომ ზიანი არ მივაყენოთ სხვის ჯანმრთელობას, ზოგიერთს „მოდასაყოლილებს“ უჭირთ გააზრება იმისა, რომ პირბადით, ხელთათმანით იაროს, დაემორჩილოს წესებს, რომელიც ჩვენი ყოველდღიურობა გახდა. დედამიწაზე მილიარდობით ადამიანია, ყოველ ადამიანს ხომ აქვს სიცოცხლის უფლება, ჰოდა, ნუ წავართმევთ ღვთის ბოძებულს, ისედაც სამი თვეა დედამიწა ებრძვის ამ სენს. სენს, რომელმაც მთლიანად შეცვალა ჩვენი ყოფა, სულ სხვანაირად დაგვანახა ადამიანები, დაგვაფიქრა,მეტიც, ერთად ყოფნა გვასწავლა და ჭირთან გამკლავება. დედამიწა დუმდა, ადამიანები ერთმანეთს ვირტუალურად უკავშირდებოდნენ, ისმოდა მხოლოდ ფოთლების შრიალი, ეს ნიშნავდა უკვე მთლიანი დედამიწა საფრთხის ქვეშ იყო. დიახ, კორონავირუსმა შეცვალა ადამიანის ცხოვრება, ზოგი სიცოცხლეს გამოესალმა, ზოგი კი ელოდება როდის განიკურნება არასასიამოვნო ვირუსისგან. არსებობს მოწოდება: #დარჩისახლში, ეს სიზმარი არაა, ცხადია. ამიტომ ყველას და მათ შორის ჩემი ოცნებაცაა ეს უსიამოვნო საფრთხე დასრულდეს და ადამიანები თავიანთ ჩვეულ რეჟიმს დაუბრუნდნენ. მინდა ყველამ იხაროს და იბედნიეროს.
დაგვას საჯარო სკოლის მე-8ა კლასის მოსწავლე თიკო რომანაძე.„ეტალონის“ საგნობრივი ოლიმპიადის ჩემპიონებს ყველა უნდა იცნობდეს