„მასწავლებლებს ვუხდი მადლობას, რომ ჩვენთან თანამშრომლობენ“, -ამის შესახებ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ „რუსთავი 2-ის" ეთერში განაცხადა.
მისი განმარტებით, სამინისტრომ სკოლებს გაუგზავნა რეკომენდაციები, რომ მოსწავლეები სასწავლო პროცესს არ მოსწყდნენ და სწავლა დისტანციურად განაგრძონ.
კითხვაზე, ჩაეთვლებათ თუ არა მოსწავლეებს დისტანციური სწავლება აკადემიურად, მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ განათლების სამინისტრო ყველაფერს გააკეთებს, რომ არ დაირღვეს ბავშვების უფლებები.
„თუ აპრილიდან განახლდება სასწავლო პროცესი, შევთავაზებთ სკოლებს, თუ როგორ შეძლონ ესგ-ს გადახედვა მიზნების შეკუმშვით და როგორ დავასრულოთ სასწავლო პროცესი. თუ გახანგრძლივდება არდადეგები, მაქსიმუმს გავაკეთებთ, რომ არ დაირღვეს ბავშვების უფლებები და აღიარება მოხდება იმ პროგრამებისა, რომელსაც დისტანციურად გაივლიან მოსწავლეები“, - განაცხადა ეკატერინე დგებუაძემ.
მინისტრის მოადგილემ ასევე აღნიშნა, რომ ონლაინ-რეჟიმში სწავლების წუთობრივი ვადა დადგენილი არაა. არსებობს ღია ფორმატი და მასწავლებელს შეუძლია, დრო თავად გადაანაწილოს. სამინისტრო ონლაინ-გაკვეთილების მინიმუმ დროს დაადგენს და სკოლებს გაუგზავნის, გაკვეთილების მაქსიმალური ვადა კი მასწავლებლის ნება-სურვილზე იქნება დამოკიდებული.