ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის ჭარნალის საჯარო სკოლის საბუნებისმეტყველო კათედრის ფარგლებში არსებული ახალგაზრდა მკვლევართა კლუბი „ევრიკა“ აქტიურად მუშაობს.
კლუბის სლოგანია „ყველაფერი სკოლისგულზეა, მთავარია დააკვირდე“. კლუბის ხელმძღვანელი პედაგოგი ნაირა ჯაყელია.
კლუბში ფარგლებში ორი აქტივობა ჩატარდა. მოეწყო შეხვედრა, სადაც მოსწავლეებმა მაკარონის, თოკის, სკოტჩის და მათ მიერ არჩეული ნივთებით 10 წუთში „ოცნების კოშკები“ ააგეს. ჯგუფები ერთმანეთს ეჯიბრებოდნენ,  რომელი უფრო რომანტიკულ კოშკს გაუკეთებდა პრეზენტაციას. აქტივობამ კლუბის წევრები გაამხიარულა.
სკოლის წარმომადგენლის თქმით, მეორე აქტივობა ძალიან პრაქტიკული და ცხოვრებისეული იყო. კერძოდ, სახელწოდებით „როგორ გავარჩიოთ ბუნებრივი და სინთეზური ძაფები ერთმანეთისაგან“.
მოსწავლეებმა ექსპერიმენტი ჩაატარეს ბამბის, შალის, აბრეშუმის, აცეტატურ ბოჭკოებზე, კაპრონსა და ლავსანზე. შეამოწმეს თავიანთი ტანსაცმლის ბოჭკოებიც.
სკოლის წარმომადგენლის თქმით, მოსწავლეებს მიღებული ცოდნა ძალიან გამოადგებათ ცხოვრებაში და ცოდნას ახლობლებსაც გაუზიარებენ.