მასწავლებლებისთვის, განსაკუთრებით ახალბედებისთვის, პირველი სამუშაო დღეები განსაკუთრებით რთულია.
Etaloni.ge  გირჩევთ როგორ მოემზადოთ გაკვეთილებისთვის და რა უნდა იცოდეთ, ახალბედა პედაგოგი თუ ხართ. თუმცა ქვემოთ მოცემული რჩევები, გამოცდილ პედაგოგებსაც გამოადგებათ.
• იყავით ორგანიზებულები!
ორგანიზებულობა აუცილებელი ელემენტია! მოაწესრიგეთ თქვენი მაგიდა, ფაილები, დაგეგმეთ, რას და როგორ გააკეთებთ. ორგანიზებულობა მოტივაციასაც გაგიზრდით.
• არ დაიყვიროთ!
რაღაცები შესაძლოა სტრესული აღმოჩნდეს, რაღაცები არ მოგეწონოთ, გაგიჭირდეთ, მაგრამ მოსწავლეებს არასოდეს დაუყვიროთ! გახსოვდეთ, ისინი ბავშვები არიან!
• ჩამოწერეთ კარგი იდეები!
სახლში იქნებით, შესვენებაზე თუ ქუჩაში, თავში კარგი იდეა როგორც კი მოგივათ, ჩაიწერეთ. ასე თქვენს გაკვეთილებს უფრო მრავალფეროვანს გახდით.
• შეადგინეთ გეგმა
სულ მცირე, ერთი კვირის გეგმა მაინც უნდა გქონდეთ წინასწარ ჩამოწერილი. ასე მოსწავლეების წინაშე უფრო თამამად დადგებით და თქვენი გაკვეთილებიც უფრო ნაყოფიერი იქნება.
• კარგად დაისვენეთ
მასწავლებლებს, განსაკუთრებით ახალგაზრდებს, გირჩევთ კარგად გამოიძინოთ. წინააღმდეგ შემთხვევაში დილით არც გაკვეთილის ჩატარების სურვილი და არც ენერგია გექნებათ.
• პედაგოგებთან ითანამშრომლეთ ​
კომუნიკაბელურები იყავით, კოლეგებთან ითანამშრომლეთ და აზრები გაუზიარეთ. შესვენებებზე არასოდეს იჯდეთ მარტო. პედაგოგებთან მეტი კომუნიკაციით, მათი გამოცდილების გაზიარებით, ბევრ ახალს ისწავლით.
• შეცდომის დაშვება პრობლემა არ არის!
შეცდომები თუ მოგივათ, განგაშს ნუ ატეხთ! ყველა შეცდომაზე სწავლობს რაღაცას.
• მოუსმინეთ მოსწავლეებს!
მოსწავლეები სწავლების ახალ მეთოდს, გაკვეთილზე ახალ იდეებს თუ გთავაზობენ, ყოველთვის მოუსმინეთ და გაითვალისწინეთ. გაკვეთილი ხარისხიანად ჩაივლის და მასში მოსწავლეები აქტიურად ჩაერთვებიან ისე თუ ჩაატარებთ, როგორც მათ გთხოვეს.
• სიმშვიდე შეინარჩუნეთ
რაც უნდა მოხდეს, სიმშვიდე არ დაკარგოთ. გახსოვდეთ, რომ  მარტივი არ არის სხვადასხვა ასაკის, სხვადასხვა განწყობისა და შესაძლებლობების მოსწავლეებს ასწავლოთ!
• კლასი დეკორატიულად გააფორმეთ
დეკორატიულად გაფორმებულ საკლასო ოთახში თქვენც და მოსწავლეებიც თავს უფრო კომფორტულად და სასიამოვნოდ იგრძნობთ.