თუ თქვენი შვილი პირველ ნაბიჯებს დგამს დროა ფეხსაცმელი უყიდოთ.  ამასთან, უნდა გაითვალისწინოთ, რომ ფეხსაცმლის ხარისხი ტერფის განვითარებაზე ახდენს გავლენას.
თუ რა ნიშნები მიანიშნებს რომ ბავშვის ფეხსაცმელი კარგია ცნობილი უკრაინელი პედიატრი ევგენი კომაროვსკი მოგითხრობთ.
ბავშვთა მაღაზიების დახლებზე ფეხსაცმლის მრავალფეროვან არჩევანს შეხვდებით. ამიტომ ასორტიმენტის ასეთი სიუხვის დროს შესაძლოა დაიბნეთ თუ რა მახასიათებლებს უნდა მივაქციოთ ყურადღება ბავშვის პირველი ფეხსაცმლის შეძენისას - ექიმი კომაროვსკი საკუთარ Instagram -ის გვერდზე გვიზიარებს.
სჭირდება თუ არა პატარას ფეხსაცმელი?
თუ ფიზიოლოგიური თვალსაზრისით განვიხილავთ, მაშინ არ სჭირდება. ტერფის სწორი თაღის ჩამოსაყალიბებლად საჭიროა არასწორ ზედაპირზე - კენჭებზე, ქვიშაზე, ბალახზე,  ფეხშიშველა,  რაც შეიძლება მეტი სიარული. მაგრამ სიცივეში ბავშვი ფეხშიშველა ვერ გაივლის, ისევე როგორც, ზაფხულში ქალაქში. აი აქ ჩნდება მთავარი კითხვა: როგორი ფეხსაცმელია მაქსიმალურად ფიზიოლოგიური ბავშვისთვის?
ფეხსაცმელს უნდა ჰქონდეს შემდეგი თვისებები
• ელასტიური, მაგრამ არა სლიპინა ძირი;
• მყარი უკანა მხარე, რომელიც ქუსლს კარგად დააფიქსირებს;
• თავისუფალი ცხვირის ნაწილი;
• ფეხზე საიმედო ფიქსაცია, ფეხსაცმელში ფეხი სხვადასხვა მიმართულებით არ უნდა გადადიოდეს;
• „მსუნთქავი“ მასალა;
• უნდა იყოს მოხერხებული;
რაც მთავარია, შეეცადეთ რაც შეიძლება ხშირად იაროს ბავშვმა ბუნებაში, უსწორმასწორო ზედაპირზე, ფეხშიშველა, ასე ბავშვის ტერფი სწორ დატვირთვას მიიღებს.
იხილეთ ასევე: 1,5 ასაკში ბრტყელტერფიანობის სამკურნალოდ ნებისმიერი მასაჟი მასაჟისტების ბიზნესი და დედის ფსიქოთერაპიის გზაა - ექიმი კომაროვსკი