გასული წლების მსგავსად გთავაზობთ საქართველოს ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატ „ეტალონის“ ფინალზე დასმული კითხვების სტატისტიკას: რამდენი სწორი პასუხი დაფიქსირდა, რამდენი არასწორი და რამდენმა მოსწავლემ შეიკავა პასუხის დაფისქირებისგან თავი. ასევე თითოეული ვერსია რამდენმა აირჩია და რამდენი იყო პასუხის დაფიქსირების საშუალო დრო.
1-ელ, მე-2, მე-5, მე-6, მე-9, მე-11, მე-12, მე-14, მე-15 და მე-19 კითხვებს მონაწილეთა უმრავლესობამ სწორი პასუხი გასცა. 1-ლი კითხვა ეხებოდა „ვეფხისტყაოსანს“ და სიტყვა „მჭევრის“ განმარტებას, მე-2 კითხვა - თევზისსაცურავი ბუშტის გაფართოებას, მე-5 კითხვა უფრო მეტად სისწრაფეზე იყო გათვლილი და ძველ ქართულ ანდაზას გვახსენებდა ზარმაცის შესახებ, მე-6 კითხვა გეოგრაფიიდან ვულკანის შესახებ ასევე საკმაოდ მარტივი გამოდგა ფინალისტებისთვის. მე-9 და მე-11 კითხვები ტექნიკური საგნებიდან - ფიზიკისა და მათემატიკის ცოდნის მოშველიებას მოითხოვდა და აქაც ფინალისტებმა შესაშური შედეგები აჩვენეს, ხოლო მე-12 და მე-15 კითხვები კვლავ „ვეფხისტყაოსანთან“ იყო დაკავშირებული. ფინალისტებს არც ჩინეთის ეროვნულ საგანძურად მიჩნეული ცხოველის და შესაბამისად მე-15 კითხვის სწორი პასუხის - პანდას გამოცნობა გასჭირვებიათ. ფინალის დაძაბულობამ და ბოლო წუთებმა მონაწილეები არც მე-19 კითხვის შემთხვევაში დააბნია და ბიოლოგიიდან კითხვას საჭმლის მონელების პროცესის შესახებ დამაჯერებელი უმრავლესობით გასცეს სწორი პასუხი.
რაც შეეხება რთულ კითხვებს, სტატისტიკის მიხედვით, მათ შორის აღმოჩნდა მე-4, მე-7, მე-13, მე-16 და განსაკუთრებით კი - მე-17 და მე-20 კითხვები. მე-4 კითხვა ორკუზიანი აქლემის სახელწოდებას უკავშირდებოდა, მე-7 - ერეკლე მეორეს მიერ განმტკიცებულ კანონს „საკუთრების ქალაქური წესის შესახებ“, ხოლო მე-13 კითხვა - „ეტალონში“ გასული სასწავლო წლის საქართველო-ლიტვის მეგობრობის წლად გამოცხადების ერთგვარ საფინალო გაჟღერებას წარმოადგენდა და ვილნიუსში თბილისის სახელობის სკვერის გახსნას უკავშირდებოდა. მონაწილეთათვის არც მე-16 კითხვა გამოდგა მარტივი მუშების რაოდენობისა და არხის გათხრის დროის თანაფარდობის შესახებ. განსაკუთრებულად რთული კი მე-17 და მე-20 კითხვა აღმოჩნდა. მე-17 კითხვა საქართველოს ოლიმპიურ ჩემპიონებს შორის მანდილოსანთა რაოდენობას, ხოლო მე-20 კითხვა საადი შირაზელის ცნობილ სტრიქონებს შეეხებოდა.
აღსანიშნავია, რომ ფინალისტებმა ყველაზე სწრაფად 3.6 წამში მე-5 კითხვას, ხოლო 3.96 წამში კი მე-6 კითხვას უპასუხეს. ყველაზე დიდი დრო ფინალისტების მიერ  მე-17 – 9,87 წამი, მე-20 – 8.63 წამი და მე-3 – 8.08 წამი კითხვებზე პასუხების გაცემის დროს დაფიქსირდა. ამასთან, მე-5 და მე-6 კითხვებზე მონაწილეთა უმრავლესობამ წორი პასუხი გასცა, მე-17 და მე-20 კითხვა კი როგორც აღვნიშნეთ ერთ-ერთი ყველაზე რთული გამოდგა. რაც შეეხება მე-3 კითხვას - პასუხის გაცემისას ფინალისტებმა მართალია ამ კითხვაზე შედარებით დიდხანს იფიქრეს, თუმცა უმრავლესობა მათგანმა მაინც მოასწრო ამ მათემატიკურ კითხვაზე სწორი პასუხის გამოანგარიშება.
წინა წლებისგან განსხვავებით აღსანშნავია, რომ წლევანდელ ფინალზე არც ერთი კითხვა არ აღმოჩნდა, რომელზეც არც ერთმა მონაწილემ არ შეიკავა თავი. ყველაზე მეტი თავშეკავება დაფიქსირდა მე-17, ხოლო ყველაზე ნაკლები - მე-5, მე-6, მე-9 და მე-19 კითხვებზე, რომლებზეც მხოლოდ თითო მონაწილემ შეიკავა თავი.
რაც შეეხება არასწორ პასუხებს, ყველაზე მეტი 57 არასწორი პასუხი დაფიქსირდა მე-4, 51 არასწორი პასუხი - მე-20, ხოლო 50 არასწორი პასუხი - მე-7 კითხვაზე. სამივე ეს კითხვა როგორც უკვე აღვნიშნეთ რთული კატეგორიის კითხვებს შორის აღმოჩნდა.
მასალაზე თანდართული ფოტოს სახით კი შეგიძლიათ იხილოთ ფინალის კითხვების დეტალური სტატისტიკა.