არცთუ იშვიათია შემთხვევა, როცა სკოლის ერთ კლასში დედმამიშვილები სწავლობენ. ამის მიზეზი უმეტესად მათ შორის ასაკობრივი სხვაობის სიმცირეა, ასევე მშობლების რწმენა, რომ მოსწავლეები სასკოლო გარემოს უფრო ადვილად მიეჩვევიან.
Etaloni.ge დაინტერესდა, თუ რამდენად მიზანშეწონილია სკოლის ერთ კლასში ოჯახის წევრების შეყვანა. თემაზე ფსიქოლოგი ქეთი მესხიშვილი გვესაუბრა:
„დედმამიშვილების ერთ სასწავლო ჯგუფში ყოფნა, როგორც წესი, მათი პიროვნებების ზრდას უქმნის საფრთხეს. ბავშვს, როგორც ინდივიდს, რომელშიც პიროვნება ყალიბდება,  თავისი წრე სჭირდება, სადაც  თვითრეალიზაციას მოახერხებს.
დედმამიშვილების ერთად სწავლას დაკავშირებით შემდეგ პრობლემას ვაწყდებით:
ერთ-ერთის მეტი თავდაჯერებულობის ან ხასიათის სიმტკიცის გამო მეორეს  საკუთარი თავის რეალიზება და გამოხატვა უჭირს. არამხოლოდ ამ შემთხვევაში, ზოგადად, მნიშვნელოვანია ოჯახში ბავშვების მიმართ დამოკიდებულება. თუ მათი შედარება და  გამორჩევა სხვადასხვა ნიშნით მიმდინარეობს, სოციუმში ამ დამოკიდებულებით  მოხვედრილი ბავშვები ამ განსხვავებებს  განცდის დონეზე იარლიყივით ატარებენ და ამის მიხედვით ზოგჯერ ადაპტაციაც უჭირთ. თუმცა ამ საკითხსაც ინდივიდულური მიდგომა სჭირდება, რადგან წინასწარ შედეგების განსაზღვრა შეუძლებელია“.