Etaloni.ge-ს შემოქმედებით აქტივობას მრავალი მოსწავლე უერთდება.
ამჯერად მერვეკლასელი ნატო მამადაშვილი საზაფხულო მეგზურობას დედულეთში გაგიწევთ
„მინდა, ჩემი დედულეთის, ულამაზესი ბაღდათის კიდევ ერთ ღირსშესანიშნაობაზე გიამბოთ. ეს გახლავთ ქალაქის ცენტრში მდებარე სახლ-მუზეუმი, რომელშიც რუსი პოეტი - ვლადიმერ ვლადიმერის ძე მაიაკოვსკი ცხოვრობდა.
1893 წელს მეტყევის ხელმოკლე ოჯახში დაიბადა. დედა წარმოშობით კაზაკი გახლდათ. 1902 წელს მაიაკოვსკი ქუთაისის სახელმწიფო გიმნაზიაში შევიდა. მოგვიანებით კი სწავლა რუსეთში განაგრძო. ის თავს ქართველად თვლიდა, ამბობდა, როდესაც პირველად ფეხი დავდგი კავკასიის ამ მადლიან მიწაზე, მაშინვე მივხდი რომ ქართველი ვარო. მაიაკოვსკი ბაღდათშიც ძალიან უყვართ. მისი ბავშვობის საცხოვრებელს დიდი მოწიწებით უფრთხილდებიან. მის პატივსაცემად ცენტრალურ მოედანზე ძეგლია აღმართული, რომელიც თითქოსდა, სტუმრებს ეპატიჟება. ჯერ კიდევ ხელუხლებლადაა შემორჩენილი მისი პირველი აკვანი, პორტრეტები, მოგზაურობების ჩანაწერები, ბავშვობის ნივთები და მაიაკოვსკის შემოქმედება. მუზეუმში ფეხის შედგმისთანავე იძირები წარსულის მორევში და შენც იმ ეპოქის ნაწილი ხდები.
ყველას გირჩევთ, ბაღდათში ჩასვლისთანავე ესტუმროთ ამ უნიკალურ მუზეუმს და თქვენც გაეცნოთ წარმოშობით რუსი, მაგრამ სულით ქართველი პოეტის ისტორიასა და ბავშვობის მოგონებებს.“