„მნიშვნელოვანია, მასწავლებელი იყოს ინოვატორი, დემოკრატი და შეძლოს თავისუფლად მოაზროვნე ადამიანის აღზრდა“-დედალაურის სკოლის დირექტორი გულიკო ფირცხალავა
ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ დედალაურის საჯარო სკოლის დირექტორი მოსწავლეებს  მათ საჭიროებებზე ორიენტირებულ სასწავლო გარემოს სთავზობს. მისთვის  მნიშვნელოვანია მოსწავლე-მასწავლებლებთან თანამშრომლობითი, ნდობაზე დამყარებული ურთიერთობები. როგორც თავად აღნიშნავს, მისი მთავარი მოტივაცია სწორედ სასკოლო საზოგადოების, მოსწავლეთა ღიმილიანი შეხვედრა და კარგად ჩატარებული გაკვეთილია, რადგან მიაჩნია, რომ განათლებაა ქვეყნის განვითარების ქვაკუთხედია.
etaloni.ge -ის ბლიც-კითხვებს სკოლის დირექტორი გულიკო ფირცხალავა პასუხობს:
- უსაფრთხო სასკოლო გარემოს შექმნას, სადაც ყველა პირობაა შექმნილი მოსწავლეთა აღზრდისა და სწავლებისთვის, სადაც სკოლის ყველა მოსწავლესა და მასწავლებელს საშუალება ეძლევა გამოავლინონ საკუთარი შესაძლებლობები, შეძლონ საკუთარი თავის რეალიზაცია. სასკოლო საზოგადოების თანამშრომლობას, მაღალი ხარისხისა და მრავალფეროვანი სასწავლო გარემოს შექმნას და დანერგვას.
- ნდობა და სიყვარული. მოსწავლისა და მასწავლებლის გულწრფელი ემოციები ხელს უწყობს წარმატებულ სწავლას - სწავლების პროცესში პოზიტიური ურთიერთობების ჩამოყალიბებას. მნიშვნელოვანია, რომ მასწავლებელი იყოს ინოვატორი, დემოკრატი, რომ მოსწავლისათვის სასკოლო გარემო გახადოს პოზიტიური და შეძლოს თავისუფლად მოაზროვნე ადამიანის აღზრდა.
- ჩემი მოსწავლეები საზოგადოების ღირსეული ადამიანები არიან. ისინი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში საქმიანობენ, მაგრამ სკოლის საუკეთესო დესპანები არიან. მართლაც ვამაყობ, რადგან მათ არც ერთხელ არ შევურცხვენივარ ჩემი ხანგრძლივი პედაგოგიური საქმიანობის განმავლობაში.
- მათ თანაბარ ჩართულობას სასკოლო ცხოვრებაში, პასუხისმგებლობას, აქტიურობას, თანამშრომლობას, ერთად დგომას უკეთესი სასკოლო გარემოს შესაქმნელად.
- ჩემი მოსწავლეები, ჩემი კოლეგები, მათი ღიმილიანი შეხვედრა, კარგად ჩატარებული ყოველი გაკვეთილი, რადგან კარგად მესმის, რომ განათლებაა ქვეყნის განვითარების ქვაკუთხედი.
- ძალიან მიყვარს ნოდარ დუმბაძე. მზე, ღიმილი და სითბო იღვრება მისი ნაწარმოების ფურცლებიდან, ამიტომ ვურჩერვ ნოდარ დუმბაძის ნაწარმოებთა წაკითხვას ყველა მოსწავლეს. განსაკუთრებთ კი „მარადისობის კანონს“.
- ბავშვობიდან მიყვარდა და მახარებდა ახალი წლის ღონისძიება. ბავშვობის დროინდელი განწყობილება ყოველწლიურად მიახლდება. ყოველი ახალი წელი ახლის საწყისია, ამიტომ ყოველთვის სიახლის მოლოდინით ვხვდები ახალი წლის ზეიმს ჩემს სკოლაში.