განათლების ხარისიხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ინფორმაციას ავრცელებს იმ პირებისტვის, რომლებსაც საბავშვო ბაღის გახსნა სურთ.
ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების სისტემა არის მომსახურების რეგულირებადი სფერო, რომელიც რეგულირდება საქართველოს კანონით ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების შესახებ.
ახალი დაწესებულების გახსნის (საქმიანობის) შემთხვევაში, უნდა დაფუძნდეს კერძო სამართლის სამეწარმეო (კომერციული) იურიდიული პირის ან არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმით. მუნიციპალიტეტს ან მის მიერ დაფუძნებულ არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს შეუძლია დაწესებულება დააფუძნოს მხოლოდ არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმით.
ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების მომსახურების მიწოდების განსახორციელებლად, დაწესებულება ვალდებულია გაიაროს ავტორიზაცია. რომელიც დაწესებულებას 4 წლის ვადით ენიჭება და რომლის მიღებაც უფასოა.