სარეკომენდაციო ეროვნულ სასწავლო გეგმაში გაწერილია, თუ რამდენ წუთს უნდა გაგრძელდეს გაკვეთილი მოსწავლეთა ასაკის შესაბამისად.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ საჯარო სკოლაში III-XII კლასებში გაკვეთილის ხანგრძლივობა განისაზღვრება 45 წუთით. პირველ კლასში გაკვეთილის ხანგრძლივობა განისაზღვრება 35 წუთით, ხოლო II კლასში – 40 წუთით.
თუმცა იქიდან გამომდინარე, რომ სკოლების ნაწილი რეაბილიტაციაზეა, ნაწილი დანგრეული (განსაკუთრებით დედაქალაქში) და მოსწავლეებს სხვა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში უწევთ სიარული, რიგ შემთხვევაში სწავლა ორ ან სამცვლიანია, რაც დამატებითი დისკომფორტია როგორც ბავშვების, ასევე მათი მშობლებისთვის.
სწორედ აქედან გამომდინარე, etaloni.ge-ს არაერთმა მშობელმა მიმართა იმის გასარკვევად, შესაძლებელია თუ არა გაკვეთილების ხანგრძლივობის შემცირება, ასეთ ფორსმაჟორულ სიტუაციაში.
საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე გთავაზობთ განმარტებას ეროვნული სასწავლო გეგმიდან, რომელიც გახლავთ ოფიციალური დოკუმენტი:
„გაკვეთილების ხანგრძლივობასთან დაკავშირებით გამონაკლისი დაიშვება სამინისტროსთან შეთანხმებით“.
აქედან გამომდინარე, თუ სკოლა მოახერხებს ამ საკითხზე სამინისტროსთან შეთანხმებას, დასაშვებია გაკვეთილების ხანგრძლივობის ცვლილება.