სტატისტიკის სამსახურის ორი წლის სამოქმედო გეგმა დამტკიცდა, რომლის მიხედვითაც, გარკვეული სამუშაოები საჯარო სკოლებშიც ჩატარდება.
უფრო კონკრეტულად, სტატისტიკის შესახებ ცნობიერების და ოფიციალური სტატისტიკისადმი ნდობის ამაღლების, ასევე მომხმარებლების მიერ არსებული მონაცემების უფრო აქტიური გამოყენებისთვის, საჭიროა სტატისტიკური მონაცემების მომხმარებელთა საერთო სტატისტიკური წიგნიერების გაუმჯობესება.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ „ამ ამოცანის შესასრულებლად, საქსტატი ჩაერთვება აქტიურ დიალოგში მომხმარებელთა სხვადასხვა ჯგუფებთან, რათა უკეთ გაიგოს მათი საჭიროებები, გააუმჯობესოს ურთიერთობები მონაცემთა მომწოდებლებთან და ჩაატაროს მომხმარებელთა კმაყოფილების რეგულარული გამოკითხვები და ტრენინგები. მკვლევრების მიერ მონაცემების გამოყენება წახალისდება იმით, რომ მათ მიეცემათ მიკრომონაცემების გამოყენების შესაძლებლობა მონაცემთა კონფიდენციალურობის სრული დაცვით. საქსტატი ითანამშრომლებს საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან, რათა გამოიყენოს მათი რესურსცენტრები, სტატისტიკის პოპულარიზაციისთვის დაწყებითი და საშუალო სკოლების მოსწავლეებში“.