სენაკის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნოქალაქევის საჯარო სკოლაში ჩატარდა დედამიწის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების კვირეული - „დედამიწა ჩვენი სახლია“.
აღსანიშნავია, რომ კვირეულს ხელმძღვანელობდნენ ბიოლოგიის მასწავლებელი ნაირა ბერულავა, გეოგრაფიის მასწავლებლები: ეკა ადამია და ბესო ბესელია.
კვირეულის ფარგლებში ჩატარდა სხვადასხვა აქტივობები:
VII კლასის მოსწავლეებმა მასწავლებელთან ერთად დაასუფთავეს მდინარე ტეხურის სანაპირო და ცენტრალური გზის მხარე.
მოსწავლეებმა დაამზადეს ბუკლეტები - „გაუფთხილდით ბუნებას!“, ბუკლეტები დაურიგეს ნოქალაქევის საჯარო სკოლის მოსწავლეებს, მასწავლებლებსა და საზოგადოების წევრებს.
აღსანიშნავია, რომ  VII კლასის მოსწავლეებმა დაამზადეს სამკერდე ნიშნები - „ჩვენ დედამიწის მეგობრები ვართ“.
ბავშვებმა ასევე მოაწყვეს ნახატების გამოფენა - „მივუძღვენი დედამიწას ერთი ნამუშევარი“. ასევე მოეწყო საინტერესო ინიციატივა -  „მე დედამიწა ვარ და რომ შემეძლოს ვიტყოდი რომ...“, რომელშიც მონაწილეობდნენ  მასწავლებლები და ბიბლიოთეკარი მაშა თოფურია.
აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეებმა შექმნეს „წითელი წიგნი“ საქართველოს წითელი წიგნის კვალდაკვალ. შეკრიბეს ცალკეული ცნობები ტყის იმ ფრინველებზე და ცხოველებზე, რომლებიც შეტანილია საქართველოს წითელ წიგნში. რაც იმას ნიშნავს, რომ სასტიკად აკრძალულია მათი მოსპობა.
VII კლასის მოსწავლეებმა მოსახლეობას გაუგზავნეს მესიჯი - „ბუნება განსაცდელშია! დავეხმაროთ დედამიწას“.
ასევე, ბავშვებმა შეკრიბეს ცნობები მსოფლიოს ულამაზესი და ღირსშესანიშნავ ადგილებზე და ყველაზე საშინელ კატასტროფებზე, მსოფლიოს მაშტაბით. საქართველოში მომხდარ შოვისა და ბაღდადის ტრაგედიებზე.
კვირეულის ბოლოს, გაიმართა გასვლითი ღონისძიება ნოქალაქევის არქეოლოგიურ მუზეუმ-ნაკრძალის ტერიტორიაზე შემდეგი აქტივობებთ:
22 აპრილი - დედამიწის დღე - ადამიანის ზეგავლენა გარემოზე;  ჰაერის დაცვა ჩვენი მოვალეობა; წყლის დაცვა ჩემი უფლებაა!; არ გავჩეხოთ ტყე ჟანგბადის წყაროა!; ჩატარდა პრეზენტაცია თითოეული თემის გარშემო.
ბოლოს კი, ნოქალაქევის საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა ჩაატარეს ღონისძიება, თემაზე - „დედამიწა ჩვენი სახლია“, კლასის ხელმძღვანელი კი ნაირა ბერულავა გახლდათ.