„ეტალონის“ გუნდური ჩემპიონატის გაზაფხულის სეზონის პირველ ღონისძიებას მარტვილის მუნიციპალიტეტი მასპინძლობს. საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ამბროსი ხელაიას სახელობის ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლაში მარტვილის 31 სკოლის 155 მოსწავლე ეჯიბრება ერთმანეთს.
ინტელექტის და ცოდნის ზეიმში მუნიციპალიტეტის სკოლების მე-6 და მე-7 კლასელებისგან დაკომპლექტებული გუნდები მონაწილეობენ. ღონისძიების შედეგად გამოვლინდება მარტვილის „ეტალონი გუნდი“. თითოეული გუნდი 5 მოსწავლისგან შედგება. გუნდებს ჰყავთ არჩეული კაპიტანი მოსწავლე, რომელსაც გუნდის ხელმძღვანელობა და გადაწყვეტილების მიღების პასუხისმგებლობა აკისრია.
ღონისძიებას „ეტალონის“ ავტორი და უცვლელი წამყვანი გოჩა ტყეშელაშვილი უძღვება. მონაწილე გუნდებს კი ადგილობრივი ხელისუფლების, საგანმანათლებლო რესურსცენტრისა და სასკოლო საზოგადოების წარმომადგენლები გულშემატკივრობენ.
მონაწილეებს გამამხნევებელი სიტყვებით მიმართეს მარტვილის მუნიციპალიტეტის მერმა თორნიკე ჯანაშიამ, მერის მოადგილე გივი ელიავამ, მუნიციპალიტეტის მერიის კულტურის, განათლების, სპორტის, ტურიზმის, ძეგლთა დაცვისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამსახურის უფროსმა მურმან წოწორიამ, მარტვილის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსმა მაკა გულორდავამ და მასპინძელი სკოლის პრორექტორმა, ქრისტინე ძიძიგურმა.
მარტვილელი მოსწავლეები ჩვეული სისხარტითა იღებენ გადაწყვეტილებებს. ფიქრობენ, მსჯელობენ და აქტიურად მუშაობენ გუნდურად. 20 კითხვის შედეგად კი 2024 წლის გაზაფხულის სეზონის გამარჯვებული გუნდის ვინაობაც გახდება ცნობილი.