როგორ უნდა ამოიცნოთ ბავშვში გენიოსი?
11-11-2023
ყველა ბავშვს აქვს რაიმე ისეთი თვისება, რაც მათ სხვებისგან გამოარჩევს, ისინი ინდივიდუალურები არიან, სხვადასხვა ინტერესები და მისწრაფებები აქვთ. ზოგიერთისთვის პრიორიტეტი სპორტი, მუსიკა, მეცნიერებაა, ზოგი კი უპირატესობას ხატვას, ინჟინერიას, ცეკვას ანიჭებს.
ასაკის მატებასთან ერთად კი, მათი შეხედულებები ყალიბდება და არჩევანს კონკრეტულ მიმართულებებზზე აკეთებენ. თუმცა, ამავდროულად, არიან ბავშვებიც, რომლებსაც უნივერსალური ინტერესები აქვთ, მათ ყველაფრის ცოდნა უნდათ და ზოგჯერ გენიოს ბავშვებად მოიხსენიებენ.
როგორ უნდა ამოიცნოთ ბავშვში გენიოსი? - ამაზე საზოგადოების ნაწილი საუბრობს ხოლმე. მიუხედავად იმისა, რომ ამისთვის რაიმე კონკრეტული ფორმულა არ არსებობს და ალბათ ვერც იარსებებს, უცხოელი ბავშვთა ფსიქოლოგი საკუთარ მოსაზრებას გვთავაზობს.
მან დაკვირვების შედეგად შემდეგი ნიშნები გამოყო:
• ინფორმაციისა და ცოდნის მიღების დაუოკებელი სურვილი;
• ახალი თემების სწრაფად სწავლის უნარი;
• ახალი და რთული ინფორმაციის სწრაფად დამუშავების უნარი;
• კონკრეტული თემების ღრმად შესწავლის სურვილი;
• დაუოკებელი ცნობისმოყვარეობა, რომელიც ხშირად კითხვების დასმით გამოიხატება;
• სასკოლო მასალის სხვებზე ადრე ათვისების უნარი;
• ემპათიის უნარი და ემოციურობა;
• ისეთი თემების ინტერესი, რაც მათი ასაკის ბავშვების უმეტესობას არ აინტერესებს;
• იუმორის განსაკუთრებული გრძნობა;
• აინტერესებთ გლობალური და სოციალური საკითხები;
• პრობლემის კრეატიულად გადაწყვეტის უნარი;
• წარმოსახვის უნარი.
ეს ნიშნები, რა თქმა უნდა, ყველასთვის ერთნაირი ვერ იქნება. გენიოსი შეიძლება ყველა ბავშვში იმალებოდეს. ფსიქოლოგი კი მშობლებსა და მასწავლებლებს ურჩევს, რომ პატარებს განვითარებაში დაეხმარონ და მათი ინტერესები უკანა ფლანგზე არ გადაიტანონ.