შოტლანდიაში, ინვერკლაიდის ოლქის წმინდა პატრიკის სკოლის მასწავლებლები რთული გამოწვევის წინაშე დგანან, მათ ერთმანეთისგან 17 წყვილი ტყუპის გარჩევა უწევთ.
ახალ სასწავლო წელს დაწყებით სკოლაში დიდი რაოდენობის ტყუპისცალი წავიდა.
წმინდა პატრიკის სკოლის დირექტორის მოადგილის - გრემ ბრუკსის თქმით, სასწავლო დაწესებულება ყოველ წელს ტრადიციულად ტყუპების ახალ წყვილს იღებს. მხოლოდ წელს სკოლას 6 ასეთი უმცროსკლასელი შეემატა.
ინვერკლაიდს ხშირად Twinverclyde-ს ეძახიან, რადგან ქალაქში ბევრი ტყუპი იბადება. სკოლაში წლევანდელი ტყუპების რაოდენობა ერთ-ერთ ყველაზე მასობრივია. უფრო მეტი წყვილი სკოლაში მხოლოდ 2015 წელს მიიღეს. მაშინ მათმა რაოდენობამ 19 შეადგინა. საერთო ჯამში, ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ადგილობრივ სასწავლო დაწესებულებებში 147 წყვილი ტყუპი სწავლობდა.
აღსანიშნავია, რომ მსოფლიოში რეკორდული რაოდენობის ტყუპი 2021 წელს გაჩნდა. როგორც ოქსფორდის უნივერსიტეტის კვლევა აჩვენებს, ყოველწლიურად მსოფლიოში დაახლოებით 1,6 მილიონი ტყუპი იბადება.