ზაფხულის დადგომასთან ერთად სითბური დარტყმის საფრთხე მნიშვნელოვნად მატულობს. სითბური დარტყმა სხეულის ტემპერატურის მნიშვნელოვნად მომატების, ანუ ჰიპერთერმიის ერთ-ერთი სახეა და მას იწვევს მაღალი სიცხის დროს გარეთ, ან მზის პირდაპირი ზემოქმედების ქვეშ დროის გატარება. სითბური დარტყმა ასევე შეიძლება დაგვემართოს ტენიან და გადახურებულ დახურულ სივრცეში - ანუ საზოგადოებრივ ტრანსპორტში, ავტომობილში ან ოთახში.
მიუხედავად იმისა, რომ მშობელმა შეიძლება თავი ნორმალურად იგრძნოს გარკვეულ ტემპერატურაზე, ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ ბავშვიც იმავეს გრძნობს. პატარა ასაკში ადამიანს ჯერ კიდევ არ აქვს სრულად ჩამოყალიბებული თერმორეგულაცია.
გაეროს ბავშვთა ფონდი გთავაზობთ რჩევებს, როგორ დავიცვათ ბავშვები სითბური დარტყმისგან:
• ზაფხულში ახალშობილები, ჩვილები და 3 წლამდე ბავშვები  გარეთ გავიყვანოთ მხოლოდ ადრე დილით და ნაშუადღევს. არ არის მიზანშეწონილი მცირეწლოვანი ბავშვების გარეთ გაყვანა დღის ყველაზე ცხელ პერიოდში, დილის 11-დან საღამოს 5 საათამდე.
• ბავშვს ჩავაცვათ ნატურალური მასალისგან (ბამბა, ტილო) დამზადებული, თავისუფალი სტილის ტანსაცმელი. თავზე კი კეპი ან ქუდი დავახუროთ.
• ყოველთვის თან იქონიეთ ბოთლით წყალი, რომელიც ხშირად შესთავაზებთ ბავშვს, სულ მცირე, ერთი-ორი ყლუპი მაინც რომ დალიოს.
• არასოდეს დატოვოთ ბავშვები მანქანაში ან სხვა ტიპის ტრანსპორტში სიცხეში - თუნდაც რამდენიმე წუთით!