ერთიანი ეროვნული გამოცდების საბოლოო მონაცემებით, 2016 წელს სტუდენტი 27 782 აბიტურიენტი გახდა, ანუ გამოცდაზე გამოცხადებულ აბიტურიენტთა 74%-ზე მეტი. როგორც გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა მაია მიმინოშვილმა აღნიშნა, პროცენტულად ეს მაჩვენებელი შარშანდელის მსგავსია.
მაია მიმინოშვილმა განმარტებით, დაახლოებით 500 აბიტურიენტი იყო ისეთი, რომელთაც ბარიერი გადალახეს, მაგრამ მითითებულ ფაკულტეტზე ვერ მოხვდნენ. მიმინოშვილის თქმით, ეს იმიტომ მოხდა, რომ მათ ოცივე არჩევანი არ ჰქონდათ დაფიქსირებული და სულ 5-მდე ფაკულტეტი მიუთითეს.
რაც შეეხება უმაღლეს სასწავლებლებს გარეთ დარჩენილ აბიტურიენტთა საერთო რაოდენობას, მიმინოშვილის თქმით, საერთო ჯამში ეროვნულ გამოცდებზე დაახლოებით 37 ათასი აბიტურიენტი გავიდა და აქედან დაახლოებით 10 ათასამდე აბიტურიენტი უნივერსიტეტს მიღმა დარჩა. ამასთან აღსანიშნავია, რომ თავდაპირველად ეროვნულ გამოცდებზე 41 ათასამდე აბიტურიენტი იყო დარეგისტრირებული, თუმცა გამოსაშვები გამოცდების შედეგად დაახლოებით 3000 მათგანი კონკურსს გამოეთიშა.
რაც შეეხება გრანტებს, 1112-მა აბიტურიენტმა 100%-იანი გრანტი მოიპოვა, 70%-იანი გრანტი 1456-მა, ხოლო 50%-იანი 4078-მა აბიტურიენტმა. ჯამში სრული ან ნაწილობრივი სახელმწიფო დაფინანსება 6500-ზე მეტმა აბიტურიენტმა მიიღო. ამ რიცხვს ემატება ის 3800 პირველკურსელი, რომლებიც სახელმწიფოს მიერ სრულად დაფინანსებულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩაირიცხნენ.