სკოლამდელი დაწესებულებების შესახებ, განათლების მინისტრმა პარლამენტში ისაუბრა და განცხადა, რომ გარდა ავტორიზაციის ფარგლებში ელექტრონული რეგისტრაციისა, მიმდინარეობს მუშაობა საკანონმდებლო ბაზის შემუშავებაზეც:
„განათლებისა და მეცნიერების სამინსიტროს უმთავრეს ამოცანას საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სკოლამდელი განათლება წარმოადგენს; მნიშვნელოვანია ყველა ბავშვს ჰქონდეს თანაბარი ხელმისაწვდომობა სკოლამდელ განათლებაზე.
სკოლამდელი განათლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, სამინისტრომ რეფორმის განხორციელება დაიწყო, რაც ავტორიზაციასა და ხარისხის უზრუნველყოფის რეფორმის დანერგვას ითვალისწინებს.
განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრი, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების ჩართულობით, 2029 წლის ბოლომდე ქვეყანაში არსებული ყველა ბაღის ავტორიზაციას უზრუნველყოფს, უკვე ვავითარებთ ამ პროცესის მხარდამჭერ სერვისებს. 31 დეკემბრამდე დასრულდება საჯარო და კერძო სკოლამდელი დაწესებულებების პირველადი რეგისტრაცია და ასევე მიმდინარეობს აქტიური მუშაობა საკანონმდებლო ბაზის შემუშავებაზე; ბაღები გაივლიან დიაგნოსტიკურ თვითშეფასებას და ამაში მონაწილეობას მიიღებენ როგორც საჯარო, ასევე კერძო სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებები“.