საჯარო სკოლის დირექტორის ახალი სტანდარტი დამტკიცდა, სადაც დეტალურადაა გაწერილი ხელმძღვანელის ფუნქცია-მოვალეობები, რომელთა შორისაცაა სკოლის ფინანსების მართვა.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ დირექტორის ძალისხმევით, სკოლაში უზრუნველყოფილი უნდა იყოს ფინანსური რესურსების მართვის (დაგეგმვის, განკარგვის, მონიტორინგის და ა.შ.) ეფექტიანი სისტემა, რომლითაც რეალიზდება სტრატეგიული და სამოქმედო გეგმები;
ასევე ბიუჯეტში უნდა აისახოს სასკოლო საზოგადოების წევრების ინტერესები, შეხედულებები, საჭიროებები და პრიორიტეტები:
„დირექტორის ძალისხმევით, სკოლა უზრუნველყოფილია ფისკალური, ინფრასტრუქტურული თუ სხვა ტიპის რესურსებით სასკოლო სასწავლო გეგმის/კურიკულუმის განსახორციელებლად, სწავლებისა და შეფასების პროცესის უზრუნველსაყოფად; ასევე სკოლა უზრუნველყოფილია ფისკალური, ინფრასტრუქტურული თუ სხვა ტიპის რესურსებით მასწავლებელთა გასაძლიერებლად, საზოგადოებისა და მშობელთა სასკოლო ცხოვრებაში ჩართვის უზრუნველსაყოფად; სკოლაში დანერგილია და პრაქტიკაში გამოიყენება ფინანსების მართვის, შესყიდვების პროცედურის გამჭვირვალე სისტემა“.