იმ აბიტრიენტების საყურადღებოდ, რომლებმაც ერთიან ეროვნულ გამოცდაზე რომელიმე ტესტში მინიმალური ქულა ვერ მიიღეს, შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი ინფორმაციას აქვეყნებს - აპლიკანტები, რომელთა პირველადი ქულა მინიმალური კომპეტენციის ზღვარზე ნაკლებია, მაგრამ მასთან ახლოსაა, გათანაბრების შედეგად, ზღვრის გადალახვის შანსს ინარჩუნებენ
აბიტურიენტს საგანი ჩაბარებულად ჩაეთვლება, თუ ქულათა გათანაბრების შემდეგ მისი ქულა გახდება ამ საგნისათვის განსაზღვრულ მინიმალურ ბარიერზე მეტი. მნიშვნელოვანია, რომ გათანაბრების შედეგად ზღვრის გადალახვის შანსს ინარჩუნებენ ის აბიტურიენტებიც, რომელთა პირველადი ქულა მინიმალური კომპეტენციის ზღვარზე ნაკლებია, მაგრამ მასთან ახლოსაა.
აქვე შეგახსენებთ, რომ ყველა საგანში ბარიერის გადალახვა არ გაძლევთ იმის გარანტიას, რომ უმაღლეში სწავლას  აუცილებლად გააგრძელებთ. ეს დამოკიდებულია, იმაზე თუ როგორია კონკურენცია იმ  უნივერსიტეტში და პროგრამაზე სადაც აპლიკანტს სურს ჩაბარება.