სკოლებში საგნობრივი ჯგუფების მიხედვით კათედრების არსებობა აუცილებელია, სადაც გაერთიანებული უნდა იყოს საგნობრივ ჯგუფში შემავალი ყველა საგნის მასწავლებელი.
სასწავლო წელი დასასრულს უახლოვდება. კათედრის თავმჯდომარესა და საგნის პედაგოგებს კი პასუხისმგებლობა აქვთ, შეაჯამონ გასული სასწავლო წელი.
ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით, კათედრა სემესტრში მინიმუმ ორჯერ უნდა შეიკრიბოს. მათ შორის, მნიშვნელოვანია შეკრება სემესტრის დასრულებისას, საგნის სწავლების შეჯამების და ანალიზის მიზნით.
შეგახსენებთ, რომ კათედრების ფუნქციებია:
• საგნობრივი ჯგუფის საგნის/საგნების სწავლების კოორდინირება;
• კათედრის წევრთა შორის გამოცდილების გაზიარება, წარმატებების წინაპირობათა განსაზღვრა და პრობლემების გადაჭრის გზების ძიება;
• საგაკვეთილო პროცესისთვის, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და სასკოლო ბიბლიოთეკისთვის საგანმანათლებლო რესურსების შერჩევა და პედაგოგიური საბჭოსთვის წარდგენა;
• სხვა კათედრებთან კოორდინირებული მუშაობა (მაგ., ისტორიასა და ქართულ ენასა და ლიტერატურაში საერთო თემატიკის შეთანხმება, ექსკურსიებისთვის საერთო დავალებების მოფიქრება და სხვ.);
• ზრუნვა მასწავლებლის პროფესიული განვითარებისთვის;
• რეკომენდაციების შემუშავება სწავლა-სწავლების თანამედროვე მეთოდებისა და მიდგომების დანერგვასთან დაკავშირებით;
• შემაჯამებელი დავალებების ამსახველი დოკუმენტაციის, მოსწავლეთა აკადემიური მიღწევებისა და გაცდენების ანალიზი;
• სკოლის დირექტორისთვის მასწავლებლის შეფასების ჯგუფის წევრის წარდგენა.