კლასის ხელმძღვანელებს მოსწავლეებზე პასუხისმგებლობა აკისრიათ. დამრიგებლობას უამრავი მოვალეობა ახლავს თან, სასწავლო წლის ბოლოს კი მასწავლებლების დატვირთვა უფრო იზრდება.
დამრიგებლის მოვალეობაა, სასწავლო წლის ბოლოს გააანალიზოს სადამრიგებლო კლასის თითოეული მოსწავლის მიღწევები, გაკვეთილებზე დასწრება და ქცევა.
კლასის ხელმძღვანელმა მასწავლებლებისგან მიწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, უნდა მოამზადოს თითოეული მოსწავლის მოკლე დახასიათება, აღწეროს მათი ძლიერი და სუსტი მხარეები და მიაწოდოს მშობელს. აუცილებელია, დამრიგებელმა, მოსწავლის განვითარებაზე შემდგომი დაკვირვების მიზნით, თავადაც შეინახოს აღნიშნული წერილობითი ინფორმაცია.
იმ შემთხვევაში თუ სადამრიგებლო კლასის მოსწავლე სხვა სკოლაში გადავა, კლასის ხელმძღვანელმა უნდა მოამზადოს ინფორმაცია მისი აკადემიური მიღწევისა და გაკვეთილებზე დასწრების შესახებ. ეს ინფორმაცია მოსწავლის პირად საქმეში უნდა განთავსდეს.