სანამ მიწის ზემოთ ომია, უკრაინელები თავს მეტროს სადგურებში, სარდაფებსა და ბომბსაფრებში აფარებენ.
მიწისქვეშა თავშესაფრებში ცხოვრება გრძელდება - ბავშვები სროლისა და განგაშის ხმაზე იბადებიან.
პირველ ღამეს, 25 თებერვალს, კიევის მეტროში, პატარა მია დაიბადა. ის ქვეყანაში ერთ-ერთი პირველია ვინც ქვეყნიერებას ბომბსაფარში მოევლინა. ინფორმაცია ამის შესახებ ყოფილმა დეპუტატმა და სამოქალაქო აქტივისტმა ანა გოპკომ გავრცელა.
„მია თავშესაფარში ამ ღამეს სტრესულ გარემოში - კიევის დაბომბვისას დაიბადა. მისი დედა ბედნიერია ამ მძიმე მშობიარობის შემდეგ“, - დაწერა სოციალურ ქსელში ანა გოპკომ და საბანში გახვეული ახალშობილის ფოტო გამოაქვეყნა.
იმავე დღეს, ხერსონში, სამშობიაროში, რომელშიც თავშესაფარია მოწყობილი, ორი ბიჭუნა დაიბადა. ამის შესახებ ინფორმაცია სოციალური ქსელით უკრაინის ჯანდაცვის მინისტრმა ვოქტორ ლიაშკომ გაავრცელა.
„ორი ახალი სიცოცხლე, რომელთაც გენეტიკურ კოდში უკვე ომი აქვთ. ჩვენ და ისინი არასდროს დავივიწყებთ და არასდროს ვაპატიებთ“,- თქვა მინისტრმა.
მეორე დღეს კოლომიაში, ივანო-ფრანკოვსკის ოლქში, სამშობიაროში, პირდაპირ საჰაერო თავდასხმის განგაშის დროს გოგონა დაიბადა. პოზნიაკში კი სარდაფში ტყუპები დაიბადნენ. საბედნიეროდ ჩვილებისა და დედების მდგომარეობა სტაბილურია.
ფოტოზე ვხედავთ საბავშვო საავადმყოფოს სარდაფს, რომელსაც ბომბსაფრად იყენებენ, კიევი, 28 თებერვალი.
მიწის ზემოთ საბრძოლო მოქმედებები გრძელდება, მიწის ქვემოთ კი ახალი სიცოცხლე იბადება. როგორც ქვეყნის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, თუ ბავშვები იბადებიან თავშესაფრებში მაშინაც კი როდესაც მიდის დაბომბვა, მტერს არ აქვს არავითარი შანსი ამ უდაოდ სახალხო ომში.