კიევში სხვადასხვა სკოლის ორ მასწავლებელს გაკვეთილების რუსულ ენაზე ჩატარების გამო სამსახურის დატოვება მოუწია.
კიევის №303 ლიცეუმის და №152 სპეციალიზებული სკოლის მოსწავლეებმა მასწავლებლებზე დაიჩივლეს, რომლებიც სასწავლო პროცესს რუსულ ენაზე წარმართავდნენ. შემოწმების შემდეგ პედაგოგებს საყვედური გამოუცხადეს, მოგვიანებით კი სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
სახელმწიფო ენის დაცვის კომისრის პრესსამსახურის ცნობით, მოსწავლეების მიერ სოციალურ ქსელებში გამოქვეყნებული ვიდეოების საფუძველზე, 2021 წლის დეკემბერში, სახელმწიფო ენის დაცვის კომისარმა აღნიშნული ორი სკოლის შემოწმების გადაწყვეტილება მიიღო. ექსპერტებმა საგანმანათლებლო დაწესებულებებში უკრაინულის, როგორც სახელმწიფო ენის ფუნქციონირების უზრუნველყოფის შესახებ კანონის დარღვევა გამოავლინეს.
რა არის სკოლებში მომხდარი ინციდენტის შესახებ ცნობილი?
კიევის №303 ლიცეუმის გერმანული ენის მასწავლებელმა მოსწავლის შენიშვნის მიუხედავად გაკვეთილის უკრაინულ ენაზე გაგრძელებაზე უარი თქვა. ასევე კიევში, №152 ინგლისური ენის გაძლიერებული სწავლების​ სკოლის ისტორიის მასწავლებელი გაკვეთილს რუსულ ენაზე წარუძღვა.
ცნობილია, რომ გერმანული ენის მასწავლებელს საყვედური გამოუცხადეს, მან დანაშაული აღიარა და გადაწყვიტა სკოლა საკუთარი სურვილით დაეტოვებინა.
№15 სკოლის ადმინისტრაციამ კი განაცხადა, რომ ისტორიის მასწავლებელს „პედაგოგიური ეთიკის დაცვის საკითხებზე“ მოქმედი კანონმდებლობის დარღვევისთვის ასევე საყვედური გამოუცხადეს, შემდეგ კი პედაგოგი სამსახურიდან გაათავისუფლეს.